Strona główna 0_Slider Problem z egzotycznymi zwierzakami

Problem z egzotycznymi zwierzakami

0

Wąż, który pojawił się na jednej z ulic Świdnicy, pokazał że miasto nie jest przygotowane na takie sytuacje. Ani policja, ani straż, ani tym bardziej straż miejska nie dysponują miejscem, w którym można przetrzymywać egzotyczne zwierzęta.

papuga 1

Legalnie czy nie, do Polski sprowadzanych jest coraz więcej nietypowych zwierzaków. Duże miasta, takie jak Wrocław mają podpisane umowy z np. Uniwersytetem Przyrodniczym, czy Ogrodem Zoologicznym na odbiór przedziwnych podopiecznych, które wybrały wolność. Rzecznik UM w Świdnicy Magdalena Dzwonkowska poproszona o komentarz, napisała „Nie jest obowiązkiem gminy odławianie dzikich i egzotycznych zwierząt. Miasto zapewnić musi opiekę dla bezdomnych psów i kotów.”

Tymczasem jak przyznaje Marek Fiłonowicz ze Straży Miejskiej. – Mamy z tym problem, pamiętam, jak kiedyś złapaliśmy egzotycznego ptaka i przyjechali po niego pracownicy wrocławskiego ZOO. Ale to była jednorazowa sytuacja.

Największy problem pojawia się, gdy zwierzę wędrujące po mieście, zostanie złapane. Co dalej, dokąd powinno trafić? Sklepy zoologiczne nie mogą przechowywać zwierząt niewiadomego pochodzenia. Nie zawsze wymagają pomocy weterynaryjnej, więc nie  ma powodu, aby zostawiać je na kilka dni w lecznicy. Weterynarz Bartosz Podczasiak nie widzi problemu – Ja mogę przyjąć takie zwierzęta, ale jedynie po wcześniejszym kontakcie telefonicznym. W  Centrum Małych Zwierząt można je przechować przez kilka dni i równocześnie dać ogłoszenie w Internecie. Na pewno znajdą się  hodowcy, którzy zabiorą zwierzę. Kiedyś trafił do mnie wąż amurski, dużo większy od tego ze Świdnicy i po ogłoszeniu w sieci, znalazł nowego właściciela.

Wkrótce w Świdnicy ma powstać nowe schronisko dla zwierząt, być może tam znajdzie się pomieszczenie dla nietypowych zwierzaków.

/fil/

Poprzedni artykułKarolina bez medalu
Następny artykułPocisk lotniczy w lesie