Strona główna 0_Slider Pielgrzymka świdnicka dobiega końca

Pielgrzymka świdnicka dobiega końca [FOTO]

0

Kończy się 13. Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej. Tegorocznym mottem są słowa zaczerpnięte z przesłania papieża Franciszka: „Błogosławieni miłosierni”. Pątnicy  po raz pierwszy  zamiast spod katedry, wyruszyli z klasztoru w Henrykowie. W ciągu 6 dni pokonali trasę o długości 187 km. Około stuosobowa grupa  każdego dnia musiała przejść dystans 30 km. Kilkudniowy marsz okazał się wyzwaniem dla wielu osób, ale zapału nie brakowało.

13895269_1765965207018471_4788034839619689387_nJak się okazało wędrować każdy może, najmłodszym uczestnikiem jest niespełna 2-letni Piotruś, którego rodzice poznali się kilka lat temu właśnie podczas pielgrzymki. Najstarszą pątniczką zaś 76- letnia pani.

Pielgrzymi codziennie wstawali około. 5.00, by już po godzinie wyruszyć w drogę. Na trasie byli gościnie przyjmowani przez mieszkańców, którzy nie szczędzili wysiłków, aby ugościć ich „czym chata bogata”. W sobotę, 6 sierpnia odwiedził pątników w podopolskiej Łomnicy  burmistrz Świebodzic   Bogdan Kożuchowicz, który zawiózł   nie tylko pozdrowienia i dobre słowo, ale także  owoce, napoje i domową grochówkę. Świebodzicka grupa liczy ponad 20 osób.

Fot. UM Świebodzice

Wbrew obiegowym opiniom, czas pątników nie upływa wyłącznie na modlitwach. Potrafią  znakomicie się bawić tańcząc „belgijkę” popularny w grupach pielgrzymkowych i oazowych taniec zespołu Laïs z Belgii. Do staroceltyckego utworu 't Smidje, czyli Głos powstała nawet specjalna choreografia. A ponieważ jest to taniec typowo integracyjny, więc tańczą dosłownie wszyscy – starzy, młodzi, księża oraz zakonnice.

pile2

 Jutro, 9 sierpnia uczestnicy pielgrzymki  zamierzają około 7.30 stanąć na Wałach Jasnogórskich, by o godz. 9.00 uczestniczyć w uroczystej mszy pontyfikalnej w kaplicy cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

 

/red./

Zdjęcia FB Pielgrzymki Świdnickiej

Poprzedni artykułWykąpali się w fontannie [FOTO]
Następny artykułŚwidnicka firma ukarana przez Giełdę Papierów Wartościowych