Strona główna 0_Slider Pasja przed finałem spotkań z Bachem

Pasja przed finałem spotkań z Bachem [FOTO]

0

Pasja Mateuszowa Jana Sebastiana Bacha wybrzmiała w niedzielny wieczór na jednym z ostatnich koncertów Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy. Kościół Pokoju  przez trzy bez mała godziny dźwięczał nutami jednej z dwóch zachowanych pasji lipskiego kantora. Ten utwór jest o tyle wyjątkowy, że nigdy nie został oficjalnie zamówiony, a zezwolenia na jego wykonanie bywały zazwyczaj poprzedzane dyskusjami na temat teologicznej poprawności. Jednak przez współczesnych znawców uchodzi za największe osiągnięcie w dziele opisu Męki Pańskiej.

PASJA MATEUSZOWA - 14.08.2016 - (21)W świdnickim kościele została wykonana przez członków Społecznego Chóru Festiwalowego, który zaśpiewał ją w języku kompozytora. Śpiewakom towarzyszyli muzycy Akademii Bachowskiej, a całość prowadził Fabio Bonizzoni – wybitny włoski dyrygent, klawesynista i organista, szef zespołu La Risonanza, z którym zarejestrował szereg nagradzanych płyt, przede wszystkim cykl Kantat włoskich Georga Friedricha Händla. Warto wspomnieć, że kreacje artystów Akademii Bachowskiej zaprojektowała i uszyła znana świdnicka projektantka Agnieszka Kortas.

Natomiast dziś, w ostatnim dniu festiwalu z recitalem fortepianowym w Kościele Pokoju wystąpi o godz. 16.00 Lazar Mener. Zaś o godz. 18.00  scena będzie stała otworem dla uczniów szkół muzycznych oraz wszystkich grających na fortepianie miłośników muzyki. A na zamknięcie ostatniego dnia festiwalowego  wystąpi Akademia Bachowska Junior.

/red./

Zdjęcia Anna Pawłowska

Poprzedni artykułŚwietna inauguracja w wykonaniu AKS-u
Następny artykułOstatnie atrakcje Festiwalu Zabytków Techniki