Strona główna 0_Slider Ostatnie atrakcje Festiwalu Zabytków Techniki

Ostatnie atrakcje Festiwalu Zabytków Techniki

0

Wielkie zwiedzanie dobiega końca, jeszcze tylko dzisiaj miłośnicy zabytkowych urządzeń mają okazję, by wziąć udział w atrakcjach przygotowanych na III Festiwal Zabytków Techniki.

młyn (3)Spotkania z historią techniki zorganizowało Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej. Dzisiaj można zajrzeć m.in. do zabytkowego młyna w Siedlimowicach (na zdjęciach) i do Starej Kopalni w Wałbrzychu.

DZIEŃ IV 15.08.2016 r. (Poniedziałek)

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku
Zwiedzanie Muzeum z Przewodnikiem od 10:00 – 18:00,
Wystawa BYŁY, SĄ, BĘDĄ poświęcona zabytkom architektury przemysłowej Wrocławia. Wystawa dostępna w godzinach od 10:00 do 18:00. Organizatorem wystawy jest Industria – Koło Naukowe Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego PWr,
Młyn Gospodarczy w Siedlimowicach k. Żarowa
W 1867 roku Heinrich von Korn, głowa znanego na całym Śląsku rodu wydawców i księgarzy, nabywa w podświdnickich Siedlimowicach (niem. Schönfeld) dwór. Rezydencja ma być sielską alternatywą dla wielkomiejskiego zgiełku Wrocławia. W skład majątku, oprócz pałacu, wchodzi także ponad 200 ha lasów, pól i łąk. Oraz znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie młyn. Element tutejszego krajobrazu przynajmniej od XV stulecia. W latach 1873-1875 von Korn podejmuje przebudowę pałacu w neorenesansowym duchu. Prace obejmują również folwark i młyn.
Prawdziwą wartością siedlimowickiego młyna jest oryginalny, zabytkowy i przede wszystkim sprawny technicznie ciąg technologiczny produkcji mąki z lat 30-tych XX wieku. W całości pochodzący z renomowanej drezdeńskiej wytwórni maszyn i urządzeń młyńskich SECK.
Zwiedzanie z przewodnikiem, w godzinach od 10:00 do 18:00, wstęp odpłatny 10 zł / os. Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku organizuje przejazd amerykańskim autobusem szkolnym z Muzeum do Młyna. Udział wyłącznie po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji – [email protected] z dopiskiem MŁYN, bądź telefonicznie pod numerem 74 63 74 330 / 692 407 401, liczba miejsc ograniczona! Spotkanie grup: I grupa o godz. 10:20, II grupa o godz. 16:20, pod bramą Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, ul. Towarowa 4 w Jaworzynie Śląskiej. Z Muzeum przejazd do kamieniołomu amerykańskim autobusem szkolnym, tzw. schoolbusem. W programie przejazdu także fotostop w XVIII wiecznej studni dworskiej w Pożarzysku. Koszt przejazdu: 15 zł dorośli / 10 zł dzieci – młodzież ucząca się,
Siedlimowice 1 58-130
Tel.  74 850 48 12
Centrum Kultury i Sztuki STARA KOPALNIA w Wałbrzychu
Zwiedzanie Starej Kopalni z profesjonalnym przewodnikiem. Na trasie m.in. lampownia, maszynownia i wieża nadszybowa szybu Julia, fragment korytarza podziemnego, wieża widokowa, kuźnia (dawne warsztaty naprawcze). Wejścia o równych godzinach, zwiedzanie trwa ok. 1,5 – 2 godz. Cennik dostępny jest na stronie http://www.starakopalnia.pl/zwiedzanie/
Gazownia Sobótka – Winnica Domowa Celtica
Budynek, w którym znajduje się Winiarnia Celtica, to przemysłowy kompleks Starej Gazowni w Sobótce. Rozpoczęcie jego budowy to rok ok. 1899 a oddanie do użytku datuje się na rok 1902. Kompleks przez wiele dziesięcioleci (do lat 80-tych) służył mieszkańcom Sobótki (przed II Wojną Światową – Zobten) jako miejsce wytwarzania gazu świetlnego poprzez suchą destylację węgla kamiennego. Co prawda Gazownia nie działa już od ponad 30-tu lat, ale dzięki opiece PGNiG zachowane zostały najważniejsze elementy wyposażenia do produkcji gazu – piec z 18-toma retortami, kocioł parowy, odsmalacze, wanny do odsiarczania oraz potężny zbiornik do przechowywania gazu. W latach 90-tych część socjalną używano jeszcze jako hotelik dla sportowców i pracowników Nowej Gazowni wybudowanej nieopodal.
Zwiedzanie samodzielne, nieodpłatne, w godzinach od 10:00 do 18:00,
Winiarnia Domowa CELTICA
55-050 Sobótka, ul. Czysta 1,
[email protected]
Miasteczko Przemysłowe v. Kulmiza w Żarowie
Stowarzyszenie LABIRYNTARIUM zaprasza do udziału w spacerze po dawnym miasteczku przemysłowym cenionego i zasłużonego dla Śląska, żarowskiego przemysłowca Karla v. Kulmiza. W programie m.in. teren dawnej huty Ida i Maria oraz Fabryki Materiałów Ogniotrwałych SILESIA.
Udział bezpłatny, wyjścia o 12:00 oraz 14:00 spod Urzędu Miasta w Żarowie, ul. Zamkowa 2 Żarów.

Poprzedni artykułPasja przed finałem spotkań z Bachem [FOTO]
Następny artykułMają głos w Radzie Komendantów