Strona główna 0_Slider Artystyczny weekend w Świdnicy

Artystyczny weekend w Świdnicy [FOTO]

0

Twórcy reprezentujący diametralnie różne nurty w sztuce goszczą w Świdnicy. W sobotni wieczór widzowie uczestniczyli w dwóch wernisażach i pokazie filmowym pod wieżą ratuszową.

Wernisaż - 20.08.2016r (6)Swoje prace zaprezentowali uczestnicy I Pleneru Malarskiego, organizowanego przez Świdnicki Ośrodek Kultury we Współpracy z Fundacją Kresową Semper Fidelis. Uczestnikami  są artyści z Ukrainy i Polski, m.in. prof. Wiktor Koszak z lwowskiej ASP oraz znany lwowski malarz – Wiktor Zhmak, z partnerskiego Iwanofrankiwska przyjechał Włodzimierz Sandiuk, Wrocław reprezentuje Barbara Gulbinowicz oraz pochodząca z Ukrainy – Tatiana Kijak. Świdnickie środowisko artystyczne reprezentują pochodząca z Ukrainy-Olena Surina  oraz Robert Kukla. Mimo że artyści goszczą w Świdnicy od zaledwie kilku dni, zdążyli stworzyć wzruszające obrazy, których bohaterką jest Świdnica i jej architektura. – Świdnica jest unikatowym miastem. Architektura dodaje nastroju takiego, że chciałoby się malować i malować! – z uśmiechem podkreślała Olena Surina. Wszyscy zgodnie stwierdzili, ze koniecznie chcą tu wrócić, a Robert Kukla zapowiedział kontynuację plenerów. Wszystkie obrazy zostały wystawione na sprzedaż. Cały dochód zasili konto fundacji Semper Fidelis, która wspiera Polaków na Wschodzie.

Tuż po zakończeniu jednego wernisażu rozpoczął się kolejny. Swoje prace zaprezentował przedstawiciel młodego pokolenia polskich artystów Seikon, który specjalizuje się w tworzeniu unikalnych abstrakcyjnych kompozycji, opartych na geometrii i oszczędnym kolorze.

Wernisaż Seikona (2)

Twórca z Trójmiasta rozpoczął w Świdnicy rezydencje artystyczną, podczas której wykona mural na ścianie dawnego zakładu balneologii przy ulicy Równej. Geometryczne prace i zdjęcia z realizacji w plenerze można oglądać w Galerii Fotografii na Rynku do 7 września. Rezydencja Seikona została zorganizowana przez Fundację Zero Point i Świdnicki Ośrodek Kultury.

/opr. asz/
Zdjęcia Artur Ciachowski

Poprzedni artykułŚwidniczanka z tytułem Bursztynowej Miss Polski Internetu
Następny artykułPodwórkowe zabawy w Świdnicy [FOTO]