Strona główna Wydarzenia Dobromierz Walczą z azbestem

Walczą z azbestem

0

Gminy powiatu świdnickiego otrzymały wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na likwidację eternitowych materiałów budowlanych. Jest to efekt realizacji programu „Usuwanie Wyrobów Zawierających Azbest” ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Foto_azbest

Najwięcej, bo ponad 56 500 zł dostała Jaworzyna Śląska. Nieco mniej,  bo 35 000 przyznano  Marcinowicom, które za te pieniądze zlikwidują  prawie 71 ton materiałów zawierających toksyczną substancję. Nieco mniejszą sumę, nieco ponad 17 tys. zł, przyznano gminie Dobromierz. Wnioski o utylizację można było składać do stycznia.

Azbest był popularnym w czasach PRL-u materiałem budowlanym. Wykorzystywano go do pokrywania dachów, ścian, jako izolację poziemnych rur. Jego popularność była tak duża z racji przystępnej ceny oraz dużej odporności na wysoką temperaturę, mróz i korozję. O właściwościach rakotwórczych eternitu wiadomo dopiero od niespełna ćwierć wieku.  Obecnie znajduje się w pierwszej dziesiątce najbardziej niebezpiecznych produktów zanieczyszczających ziemię. Jego włókna, kilkakrotnie cieńsze od włosa przenikają do płuc i zalegają tam przez wiele lat. Jak wykazują badania Światowej Organizacji Zdrowia, rocznie z powodu zatrucia azbestem umiera około 100 tys. osób.

/opr.red/

 

 

 

Poprzedni artykułPrzetarg na projekt odnowy Parku Centralnego
Następny artykułElektronika PRL-u po raz trzeci