Strona główna Temat dnia Przetarg na projekt odnowy Parku Centralnego

Przetarg na projekt odnowy Parku Centralnego

18

Prezydent Świdnicy ogłosiła przetarg na wykonanie projektu rewitalizacji największego parku w Świdnicy. Tym razem inwestycja obejmie cały, ponad 12-hektarowy obszar. Mają być fontanny, oranżeria, toaleta, kawiarnia. I co jeszcze?

oranżeria Park Centralny

Prezydent Beata Moskal-Słaniewska po objęciu władzy w 2014 roku zrezygnowała z rozpoczętego projektu poprzednika, Wojciecha Murdzka. Plan sprzed dwóch lat zakładał etapową rewitalizację parku, zaczynając od części centralnej o obszarze ok. 4 hektarów. Na ten cel w projekcie budżetu na 2015 rok zapisano 7 milionów złotych. Prace rozpoczęły się, ale umowa z wykonawcą ze względu na nierealizowanie zapisów została zerwana. Pieniądze zapisane w budżecie przeznaczono na inne cele, głównie związane z chodnikami i parkingami. Prezydent Moskal-Słaniewska jeszcze jako radna krytycznie oceniała projekt rewitalizacji parku, opracowany na zlecenie poprzednich władz. Czego sama oczekuje?

altana Park Centralny

Wyłoniony w przetargu projektant ma przygotować plan dla rewitalizacji i przebudowy ponad 12 hektarów terenu. Przede wszystkim projekt ma obejmować korektę drzew i całej roślinności z uwzględnieniem nowych nasadzeń, w tym także tzw. wysepek. W parku mają powstać: altana w punkcie widokowym, toaleta, fontanny, tryskacze na Witoszówce i Stawie Pływackim, mostek między Stawem Gondolowym a Stawem Pływackim, plac piknikowy, plac zabaw. Hala sportowa ma zostać rozbudowana o oranżerię i kawiarnię. Podstawą jednak będzie przebudowa alejek spacerowych, istniejących mostków (poza największym, który już został wyremontowany w ubiegłym roku) i budowa ścieżek dla rowerzystów, przebudowa schodów wiodących na dawny cmentarz św. Mikołaja, przebudowa parkingu przy hali sportowej, montaż oświetlenia i monitoringu. Projektant ma również zaplanować miejsce dla ławek, stojaków na rowery, koszy na „psie pakiety”, a także fontann do picia (osobnych dla ludzi i zwierząt).

Wykonawca ma przygotować projekt wykonawczy, łącznie z uzyskaniem pozwolenia na budowę.  Firmy na zgłoszenia swoich ofert mają czas do 20 lipca. Projekt ma powstać do 30 listopada tego roku, a w trakcie jego opracowywania przewidziano także konsultacje społeczne.To jednak dopiero początek, bo na realizację zadania potrzebne będą pieniądze. Na razie w budżecie zabezpieczone jest 3,5 miliona złotych., miasto czeka także na rozstrzygnięcie konkursu o dofinansowanie inwestycji z ministerstwa ochrony środowiska.

/asz/

Napisz do autora: [email protected]

Poprzedni artykułZostawmy pustułki
Następny artykułWalczą z azbestem