Strona główna Bez kategorii Strach przed barszczem

Strach przed barszczem

6

Do świdnickiej straży miejskiej wpłynęło zawiadomienie o pojawieniu się rośliny bardzo podobnej do barszczu Sosnowskiego. Miała rosnąć w okolicy  placu zabaw na Zarzeczu. Na szczęście okazało się, że alarm był fałszywy. Jednak, aby uniknąć podobnych  zgłoszeń, strażnicy zalecili zarządcy terenu wykoszenie niebezpiecznie wyglądających roślin.

barszz

Tymczasem zespół ekspertów badający od 15 lat występowanie i zagrożenia wywołane barszczem Sosnowskiego sporządził mapę miejsc szczególnie zagrożonych występowaniem tej toksycznej rośliny. Znalazły się na nich okolice Świebodzic oraz Świdnicy. Nazywany również „zemstą Stalina” barszcz jest jedną z najbardziej niebezpiecznych roślin. Czynnikiem toksycznym jest olejek eteryczny, który działa jak oparzenie wrzątkiem. Ale tylko wówczas, gdy skóra zostanie wystawiona na słońce.

Pierwsze objawy mogą pojawić się dopiero po kilkudziesięciu minutach. Dlatego tak ważne jest, aby nawet w przypadku podejrzenia o kontakt z barszczem, natychmiast dokładnie zmyć skórę wodą. Należy też co najmniej przez dwie doby wystrzegać się przebywania na słońcu. Gdyby mimo wszystko pojawiły się bąble należy natychmiast udać się do lekarza. Również samo przebywanie w niedalekiej odległości od rośliny może być szkodliwe i wywołać nudności lub ból głowy.

Barszcz, jest rośliną, która może osiągnąć nawet 4 m wysokości. Ma  prostą łodygę okoloną kępami pierzastych liści, a kwiaty przypominają nieco koper, z którym często bywa mylony. Korzeń może osiągać pod ziemią nawet dwa metry, stąd taka trudność w wyniszczeniu tej rośliny.

red

Poprzedni artykułKiedyś udręka, dziś atut [WYWIAD Z PAWŁEM FAJDKIEM]
Następny artykułSkrzypek oswaja Bacha