Strona główna Magazyn Książka Obsesyjna Biblioteczka Agnieszki: Kobiety w kąpieli

Obsesyjna Biblioteczka Agnieszki: Kobiety w kąpieli

0

Tytuł nominowany do Man Asian Literary Prize, Kobiety w kąpieli skrywa w sobie wiele tajemnic. To powieść, którą można czytać wielokrotnie, za każdym razem odkrywając coś nowego, coś absorbującego. Coś, co może znaczenie wpłynąć na odbiór dzieła.  Sądzę, że usatysfakcjonuje nawet najbardziej wybrednych czytelników, którzy oczekują od literatury czegoś więcej. Ta książka oprócz wciągającej fabuły daje nam bowiem możliwość poznania nieszablonowej opowieści o codzienności, dorastaniu, miłości, relacjach międzyludzkich (nie tylko tych rodzinnych).

konkurs-kobiety-w-kapieli

Autor: Tie Ning
Tytuł: Kobiety w kąpieli
Rok wydania 2016
Wydawca: wydawnictwo Znak Literanova

Warto zwrócić uwagę, że akcja książki toczy się w Chinach, i opisuje życie Chinek.  Mimo że kolor skóry i pochodzenie nie są najistotniejsze, bo omawiane problemy są bliskie każdemu z nas, to już  z całą pewnością narodowość i miejsce akcji są kluczowymi aspektami fabuły, gdyż to właśnie te elementy pomagają zrozumieć powagę przedstawionych wydarzeń.

Nowoczesność  i wyzwolenie młodego pokolenia zderzają się z rzeczywistością Chin, które żyją jeszcze wedle „starych zasad” – tego, co wypada, i tego co jest z góry skazane na potępienie. Różnice pokoleniowe, trudna przeszłość walczą z dorastaniem i poczuciem niesprawiedliwości. Z jakim skutkiem? A to już sprawdźcie sami!

Ja mogę Państwu jeszcze napisać, że wnikliwe oko autorki, dobrze zarysowane, przepełnione emocjami postaci kobiece, które trzeba poznać od a do z, by swobodnie wypowiedzieć się o ich postępowaniu, które i nam może wydawać się zbyt swawolne, to  niezaprzeczalne zalety Kobiet w kąpieli.  Nie ma tutaj miejsca na przypadkowe spotkania czy nic niewnoszące opisy – wszystko ma swoje odpowiednie miejsce i czas.  Bogaty styl,  umiejętność prezentowania drobnych szczegółów, chirurgiczna precyzja i  łatwość podrzucania informacji kulturowych sprawiają, że to opasłe tomisko jest przepyszne –  i to nie tylko dlatego, że natykamy się na przepyszne dania, które łechcą podniebienia bohaterek: Youyou, Fan, Fei i Tiao.

A już z pewnością zawarta na kartach tej powieści historia pozwala delektować się sugestywnymi opisami,  pozwala zżyć się z bohaterkami, współczuć młodym Chinkom, cierpieć razem z innymi.
A na koniec…

Zmartwię Państwa! Nie jest to powieść, o której łatwo opowiedzieć, nie jest bowiem łatwo słowami oddać atmosferę i emocje, które towarzyszą czytelnikowi podczas lektury. By się przekonać, trzeba sięgnąć po ten tytuł. A po zapoznaniu się z nim, już tylko należy liczyć na to, że kolejne powieści Tie Ning również będą przetłumaczone na język polski.

Agnieszka Pohl

Agnieszka Pohl – żona, matka, filolog. Ma obsesję na punkcie książek i mlecznej czekolady. Kiedy nie ma pod ręką książki, czyta etykiety na opakowaniach. Stworzyła Obsesyjną Biblioteczkę http://obsesyjnabiblioteczka.pl), ale częściej znajdziecie ją na blogu (http://obsesyjnabiblioteczka.pl/blog).

Poprzedni artykułIdziemy do kina: BFG Bardzo Fajny Gigant
Następny artykułCzary Penelopy: Humus z bobu