Strona główna Bez kategorii Jadą ratować polskie mogiły na Wschodzie

Jadą ratować polskie mogiły na Wschodzie

0

Po raz siódmy uczniowie z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie wyruszyli na Ukrainę, aby uczestniczyć w akcji „Mogiłę Pradziada ocal od zapomnienia”. Przez ponad tydzień w Nowej Uszycy ratować będą polskie nekropolie.

 mogiła pradziada wyjazd Pszenno (4)

W ciągu 6 lat uratowano już kilkadziesiąt cmentarzy, spośród których wiele przeznaczonych było do likwidacji i wyburzenia. W tym roku kolejni wolontariusze postanowili zamienić swoje wakacje na pomoc przy porządkowaniu polskich mogił, a wśród nich 9 osobowa grupa z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie.  – Robimy to z miłości do Kresów, poczucia obowiązku i w ramach pamięci o Polakach, którzy mieszkali, pracowali i walczyli na tych ziemiach za wolną Polskę – podkreślali młodzi uczestnicy wyjazdu na Ukrainę.

 Nasze działania przynoszą już wymierne korzyści, bowiem mieszkańcy z tych miejscowości do których docieramy też włączają się do pomocy, przy ratowaniu mogił, wykonując prace porządkowe.

Akcja prowadzona jest przez wolontariuszy z całego Dolnego Śląska, a jej inicjatorka jest dziennikarka TVP Wrocław Grażyna Orłowska-Sondej.

/UG Świdnica, opr. red./

Poprzedni artykułSpołecznicy podsumowali swoją pracę [FOTO]
Następny artykułZłamał rękę na wysypisku