Strona główna Temat dnia Pół wieku na dobre i na złe

Pół wieku na dobre i na złe [FOTO]

0

Potrafią wspólnie pokonywać przeciwności losu, iść na kompromisy i szanować się nawzajem. Sześć par zostało odznaczonych w świdnickim Urzędzie Stanu Cywilnego medalami za długoletnie pożycie małżeńskie.

jubileusz małżeństw 18.06 (29)

 W szacownym gronie jubilatów znajduje się jedna para, które świętuje swoją 52 rocznicę ślubu – państwo Eugenia i Bronisław Majewscy. Pozostałe pary obchodziły  swoje złote gody – 50 lat małżeństwa. Są to państwo: Anna i Jan Bernaccy, Karolina i Stanisław Gąsiorowie, Helena i Jan Kurkowie, Alicja i Józef Markiewiczowie oraz Genowefa i Bolesław Nowakowie.

Przypomnijmy, że odznaczenia za długoletnie pożycie małżeńskie nadawane są przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Medal za długoletnie pożycie małżeńskie stanowi wyróżnienie dla osób, które przeżyły w jednym związku małżeńskim 50 lat, jest on wyrazem uznania za wytrwanie w zobowiązaniu, które małżonkowie składali sobie przed laty. O nadanie odznaczenia występuje Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego na prośbę jubilatów lub ich bliskich.

Urząd Stanu Cywilnego w Świdnicy organizuje uroczystości jubileuszowe mieszkańców miasta Świdnicy, gminy Świdnica i gminy Marcinowice. Nie jest w tym wypadku istotne, gdzie jubilaci zawierali związek małżeński. Jeśli małżeństwo zostało zarejestrowane w księgach znajdujących się w USC Świdnica, wówczas nie jest potrzebny odpis aktu małżeństwa. Jeśli akt znajduje się w innym urzędzie jubilaci lub ich bliscy powinni poinformować o dacie i miejscu zawarcia związku małżeńskiego przez jubilatów. Poza aktem małżeństwa konieczne jest okazanie dowodów osobistych obojga małżonków. Z uwagi na czas, jaki zabierają formalności związane z nadaniem i przesłaniem z Kancelarii Prezydenta RP odznaczeń, należy odpowiednio wcześnie zwrócić się do USC z prośbą o wystąpienie o nadanie odznaczeń (ok. 6 miesięcy przed datą jubileuszu).

Pary małżeńskie, które jubileusz złotych godów mają już za sobą, a dotąd nie otrzymały medali, mogą również otrzymać takie odznaczenia. Na uroczystościach jubileuszowych mile widziane są również pary małżeńskie, które obchodzą kolejne okrągłe rocznice. W trakcie uroczystości jubileuszowych organizowanych przez Urząd Stanu Cywilnego małżonkowie odnawiają przysięgę małżeńską.

Zdjęcia Artur Ciachowski

Poprzedni artykułUstanawiają rowerowy rekord Świdnicy [FOTO]
Następny artykułŚwięto pod patronatem Goethego