Strona główna Kultura Święto pod patronatem Goethego

Święto pod patronatem Goethego

0

Gdy wieś jeszcze nazywała się Teichenau, bywał tu jeden z największych niemieckich dramatopisarzy Johann Wolfgang von Goethe. Od lat twórca patronuje dniom swojego imienia w polskim już Bagieńcu. Po przerwie od 2014 roku spotkania z kulturą pod nazwą Dni Goethego prowadzi Fundacja Spichlerz Kultury. Dziś czas wypełniła rozmowa o tożsamości, zabawy dla najmłodszych i działania artystów plastyków.

Dni Goethego 2016 (4)

Letnia pogoda sprzyjała debacie na tarasie Spichlerza Kultury. O tożsamości Jaworzyny Śląskiej i Dolnego Śląska debatowali Katarzyna Szczerbińska-Tercjak, dyrektorka Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, artysta plastyk Andrzej Kucharski (twórca znanych na całym świecie dzieł ze szkła) i Jarosław Kurzawa, działacz społeczny i przedsiębiorca. Rozmowa o małej i nieco większej ojczyźnie, o sile małych miasteczek i sposobach na dominację Wrocławia jest częścią realizowanego w kilku miejscowościach Dolnego Śląska projektu „W drodze do tożsamości”.

Uczestnicy mieli okazję obserwować także dwóch artystów, tworzących dwa zupełnie różne anioły. Jedna skrzydlata postać z ogrodniczymi nożycami „przysiadła” na budynku Spichlerza Kultury, a jej autorem jest świdnicki plastyk Robert Kukla. Podobny anioł powstał już w Świdnicy na ulicy Basztowej. Oba są inspirowane postaciami z wnętrza Kościoła Pokoju.

Drugi anioł wyszedł spod pędzla Ryszarda Baki, artysty pochodzącego ze Świdnicy, a związanego od lat z Krakowem. W niedzielę będzie można obejrzeć w Bagieńcu  wernisaż jego prac.

NIEDZIELA 19 CZERWCA
godz. 17:00 „Lekcja tańca dla starszych i zaawansowanych” – spektakl w wykonaniu Teatru Bezdomnego im. Bohumila Hrabala w Żarowie

godz. 18:00 Wernisaż malarstwa- Ryszard Baka
+ koncert muzyki gitarowej Piotr Krakowski

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.

Poprzedni artykułPół wieku na dobre i na złe [FOTO]
Następny artykułPodsumowanie III Rodzinnej Ligi Halowej