Strona główna Bez kategorii Woda już powoli zapełnia Jezioro Bystrzyckie

Woda już powoli zapełnia Jezioro Bystrzyckie

7

Zakończył się remont podwodnej części urządzeń sterujących przepływem wody przez zaporę. Ostatnie opady nieco przyspieszą proces ponownego napełniania.

Jezioro Lubachowskie  (8)

Od końca marca trwały przygotowania do remontu: rozpoczęto planowane zrzuty wody z Jeziora Bystrzyckiego. W ich efekcie woda odsłoniła kosmiczne widoki, pokazała relikty dawnej osady górniczej, którą w II dekadzie ubiegłego wieku zalały wody sztucznego jeziora.

Remontowi poddano wszystkie podwodne i wewnętrzne urządzenia techniczne służące sterowaniu przepływem wody i dopływem wody do pobliskiej elektrowni wodnej. Ostatni remont robiony był po powodzi w 1997 roku.

Wykonawca zszedł z placu budowy zgodnie z planem 26 kwietnia – powiedział Henryk Hammer z Tauron Ekoenergia, która zarządza elektrownią i tamą – stan urządzeń był lepszy niż się spodziewaliśmy i pod dokonaniu odbioru prac rozpoczęliśmy napełnianie jeziora.

Ile może potrwać i czy na drugi majowy weekend uda się pomoczyć nogi w jeziorze?

Zależy od przyrody: zakładając średni dobowy napływ do jeziora w wielkości 1,2 m3/s, powrót do stanu sprzed rozpoczęcia zrzutów może zakończyć się około 24 maja.

/wrt/

foto ilustracyjne Ł. Kufner

Poprzedni artykułKonar mógł kogoś zabić
Następny artykułŚKPR wraca do szkolenia dziewcząt