Strona główna Sport Piłka ręczna ŚKPR wraca do szkolenia dziewcząt

ŚKPR wraca do szkolenia dziewcząt

0

Świdnicki Klub Piłki Ręcznej rozpoczął zapisy do drużyny piłki ręcznej dziewcząt. To próba wskrzeszenia wspaniałych tradycji żeńskiego szczypiorniaka w Świdnicy. Nabór skierowany jest do dziewcząt urodzonych w 2003 roku. Treningi na razie odbywają się raz w tygodniu w piątki o godzinie 19.30 w hali przy Gimnazjum nr 3 w Świdnicy. Więcej informacji można uzyskać u koordynatorów projektu: (tel. 570 011 990, 600 685 379).

reczna

„Sekcja pań istniała tylko trzynaście lat (1978-1991), ale swoimi sukcesami, zwłaszcza w rozgrywkach młodzieżowych, przyćmiła męską sekcję.

Pierwszy zespół piłkarek ręcznych Elmotu zawiązał się w marcu 1978 roku, a jego pierwszym opiekunem był Stanisław Sokołowski. Wśród pionierek piękniejszej odmiany świdnickiego szczypiorniaka były uczennice SP 6, SP 9 i SP 10, między innymi: Ula Jasińska, Violetta Wojciechowska, Marzena Nowakowska oraz uczennice ZSM: Małgorzata Borowa, Elżbieta Lech, Beata Kłoszewska, Małgorzata Łuczak, Jolanta Panczyk. Pierwszy mecz dziewczęta rozegrały z IKS Ślęzą Wrocław, przegrywając 6:7.

W 1979 roku zespół zgłoszono do Dolnośląskiej Ligi Juniorek, gdzie występował do 1983 roku. Pierwszym sukcesem zespołu było zdobycie wicemistrzostwa Polski szkół średnich (ZSZ POLMO-Elmot) w 1980 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim. W finale Elmot przegrał 16:17 z zespołem z Krapkowic. Do najlepszych zawodniczek turnieju należały: Wojciechowska, Lechota i Panczyk.

W roku szkolnym 1980/81 powstała pierwsza w Świdnicy klasa o poszerzonym programie piłki ręcznej (SP 6).Uczyło się w niej 14 chłopców i 14 dziewcząt. Równolegle wyodrębniono grupę 14 dziewcząt z klas piątych. Zbudowany w ten sposób zespół uczestniczył w Dolnośląskiej Lidze Młodziczek. W sezonie 1982/83 dwa zespoły Elmotu zdominowały te rozgrywki wywalczając tytuł mistrza i wicemistrza Dolnego Śląska. W kolejnym sezonie już juniorki młodsze zakwalifikowały się do finału OOM, gdzie zajęły bardzo dobre czwarte miejsce.

W 1983 roku po raz pierwszy zgłoszono zespół do rozgrywek III ligi. Świdniczanki zajęły trzecie miejsce. Awans wywalczyły szczypiornistki Zagłębia Lubin.

W sezonie 1985/86 juniorki młodsze Elmotu zdobyły najpierw tytuł mistrza Dolnego Śląska, a potem wicemistrzostwo Polski. Dalsze sukcesy przyszły w sezonie 1986/87, kiedy juniorki zdobyły tytuł mistrzyń Polski, a oparty na nich zespół seniorek wywalczył historyczny awans do II ligi. Sukces przypieczętowano na turnieju barażowym w Wałbrzychu, gdzie Elmot pozostawił w pokonanym polu AZS Koszalin, Junaka Włocławek, Resovię, Rafamet Kuźnia Raciborska i Budowlanych Lublin. Elmot wywalczył awans w składzie: Małgorzata Wojciechowska, Dorota Durlej, Krystyna Duś, Anna Strączek, Anna Sikorska, Urszula Tobiasz, Anna Polonis, Ilona Buras, Dorota Lizak, Agnieszka Tobiasz, Violetta Perkowska, Beata Kozłowska.

Rok 1987 przyniósł także ciekawą przygodę międzynarodową – udział w Turnieju Mistrzów w Gliwicach. Oprócz siedmiu najlepszych zespołów z Polski wystąpiły mistrzowskie zespoły z Węgier, Rumunii, NRD i Jugosławii. Elmot znów był najlepszy!

W kolejnym sezonie juniorki powtórzyły sukces sprzed roku i ponownie wywalczyły Mistrzostwo Polski. Turniej finałowy odbył się we Wrocławiu. W decydującym spotkaniu świdniczanki pokonały AZS AWF Wrocław 28:23. Seniorki natomiast zajęły w II lidze szóste miejsce. 

Wówczas nastąpiło pierwsze tąpnięcie. Po zakończeniu nauki większość zawodniczek rozpierzchła się po innych klubach i zespół seniorek wycofano z rozgrywek.
Sekcja żeńska istniała jeszcze do sezonu 1990/91. Wtedy, z przyczyn organizacyjno-finansowych drużyny rozwiązano.

Najbardziej znaną zawodniczką Elmotu Świdnica była Agnieszka Tobiasz (29.03.1973). Mierząca 166 cm wzrostu skrzydłowa bardzo szybko wypłynęła na szerokie wody. W latach 1988-94 broniła barw Sośnicy Gliwice. Potem wyjechała do Niemiec, gdzie kontynuowała karierę w TV Lutzellinden (1994-2002), a następnie 1. FC Nurnberg (2002-2007). Występowała w reprezentacji Polski (9 meczów, 13 bramek), a po zmianie obywatelstwa w reprezentacji Niemiec (96 meczów, 203 bramki). Z reprezentacją Niemiec zdobyła brązowy medal Mistrzostw Świata (1997), dwukrotnie uczestniczyła w Mistrzostwach Europy (1998, 2000).Jako zawodniczka Elmotu dwukrotnie zdobyła Mistrzostwo Polski juniorek (1987, 1988). Z Sośnicą sięgnęła po brązowy medal Mistrzostw Polski (1994). Grając w klubach niemieckich zdobywała Puchar Europy i Challenge Cup oraz trzykrotnie mistrzostwo i puchar Niemiec”.

/ŚKPR/

Poprzedni artykułWoda już powoli zapełnia Jezioro Bystrzyckie
Następny artykułŚmiecą dosłownie wszędzie [FOTO]