Strona główna Bez kategorii Pomogli niewidomym kolegom

Pomogli niewidomym kolegom

0

Są młodzi, niewiele mają, ale mimo to pomagają innym. Uczniowie świdnickich podstawówek po raz czwarty zebrali pieniądze na rzecz podopiecznych Świdnickiego Koła Niewidomych i Niedowidzących. W tym roku padł rekord – zebrana kwota przekroczyła 5 tysięcy złotych.

Pan Hilary (2)

„Okulary” Juliana Tuwima stały się inspiracją do organizowania międzyszkolnej akcji charytatywnej „Pan Hilary to ja i ty”. Akcja została wymyślona w 2013 roku i stała się ważnym elementem w pracy wychowawczej Niepublicznej Szkoły Podstawowej ŚSO „Bliżej Dziecka”. Skierowana jest do dzieci z klas 0-III szkół podstawowych. Ma na celu uwrażliwienie na potrzeby osób niepełnosprawnych, szczególnie niewidomych i niedowidzących i organizowana jest w porozumieniu ze świdnickim kołem Polskiego Związku Niewidomych.

Projekt „Pan Hilary” składa się z kilku kategorii: konkursu plastycznego, konkursu recytatorskiego, zawodów sportowych oraz akcji mających na celu zbiórkę pieniędzy, które prowadzone są w szkołach przystępujących do projektu – wylicza Joanna Gomułka, wicedyrektor NSP „Bliżej Dziecka”. W tym roku część plastyczna odbywała się pod hasłem „Świat przez różowe okulary”, na którą wpłynęło 85 prac wykonanych przez 93 uczniów.

Pan Hilary (4)
W konkursie recytatorskim wzięło udział 33 uczniów, którzy zmierzyli się z wierszami Juliana Tuwima. W zawodach sportowych pod hasłem „Bez barier – razem możemy więcej” wzięli udział uczniowie ze szkół SP 1, SP 4, SP 6, SP 8, SP 105, SP 315, NKSP Caritas Diecezji Świdnickiej oraz NSP „Bliżej Dziecka” – dodaje.

Każda szkoła biorąca udział w akcji we własnym zakresie prowadziła zbiórkę pieniędzy poprzez organizację kiermaszów, licytacji itd. W tym roku zebrana została rekordowa kwota – 5.547,96 zł. Najwięcej zebrała NSP „Bliżej Dziecka” – 1.637,60 zł, pozostałe szkoły – SP 8 – 1.030,00 zł, SP 105 – 857 zł, SP 6 – 827,20 zł, SP 4 – 701,01 zł, NKSP Caritas – 220 zł, SP 1 – 140 zł i SP 315 – 135,15 zł.

Pan Hilary (5)

Tegoroczny finał został zorganizowany pod hasłem „Anioły są wśród nas” . Symboliczny czek z ogólną zebraną kwotą został przekazany prezesowi Świdnickiego Koła Polskiego Związku Niewidomych i Niedowidzących Stanisławowi Czernikowi. – Cała kwota zostanie wykorzystana na turnusy rehabilitacyjne niewidomych  i niedowidzących dzieci – mówił podczas gali. Całe wydarzenie uświetniły występy szkolnego chóru „Promyki” pod kierunkiem Joanny Luzar, który wykonał piosenki „Anioły są wśród nas” z repertuaru Beaty Bednarz oraz „Kolor serca” z repertuaru Majki Jeżowskiej. Podczas sportowych zmagań wszystkich dopingowały szkolne cheerliderki prowadzone przez Agnieszkę Poradzisz.

Pan Hilary (3)

W tym roku Urząd Miejski w Świdnicy dofinansował zakup nagród dla uczestników konkursu. Dzięki temu oprócz nagród rzeczowych wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe przypinki zaprojektowane przez ucznia z NKSP Caritas – Mateusza Dudzica, który wygrał ubiegłoroczny etap plastyczny. Nowością w tym roku była statuetka „Hilary 2016” zaprojektowana i przekazana organizatorom przez świdnickich artystów plastyków Magdalenę i Andrzeja Kucharskich. Statuetka będzie co roku wręczana szkole, która zbierze najwięcej pieniędzy.

Podobnie jak w roku ubiegłym wszystkie prace plastyczne zostały wyeksponowane na drugim piętrze wieży ratuszowej. Wystawę można oglądać w dniach 5 – 22 maja w godzinach otwarcia wieży.

/zdjęcia: NSP „Bliżej Dziecka”, tekst: Paweł Szill/

Poprzedni artykułRekiny popłynęły w Zabierzowie
Następny artykułLekcja z gwiazdą telewizji