Strona główna Kultura Poezja w budce telefonicznej

Poezja w budce telefonicznej

1

Na świdnickim Rynku stoi budka… nietelefoniczna. Zadzwonić się nie da, ale można posłuchać poezji. Niezwykła instalacja będzie ustawiana w różnych częściach miasta.

IMG_0824

Tytułowa „Budka nietelefoniczna” to odświeżona i zaaranżowana budka , w której aparat telefoniczny nie będzie wcale służył do dzwonienia. Można się natomiast oddać poezji płynącej ze słuchawki, czytanej przez lektora. Są to utwory rodzimych twórców ze Świdnicy i Dolnego Śląska.
Szukając pomysłu na muzyczną instalację w Świdnicy uświadomiłem sobie, że są rzeczy które znikają i prawdopodobnie już nigdy nie wrócą – mówi autor pracy, Maciej Hanusek. –  Jedną z takich rzeczy jest telefon. Dziś każdy ma go w kieszeni, choć jeszcze 15 lat temu dzwoniliśmy do siebie korzystając z budek telefonicznych, umawiając się na randki, czytając przez telefon wiersze, czasem chowając się w środku przed deszczem. Ile godzin spędziliśmy na wyczekiwaniu aż telefon zadzwoni… wtedy czas nie miał znaczenia. Czasem zupełnie zatracaliśmy się w rozmowie, w historiach płynących z słuchawki, w głosie, w ciszy. Ta instalacja działa podobnie. Wchodzisz do środka i znikasz w atmosferze wyjątkowej poezji. To jest miejsce na którym zatrzymuje się czas. Tak jak zatrzymuje się podczas ważnej rozmowy – uwaga jest tylko tu i teraz.

Przez cały czas ekspozycji budki będzie ona bezpłatnie dostępna dla wszystkich chętnych. Każdy przechodzień będzie mógł wejść do środka i posłuchać przez chwilę poezji.

Miejsca prezentacji instalacji:
18.05.2016 r. – Wernisaż
Rynek (k/ Baru Kupieckiego), 58-100 Świdnica
Godz.: 18:00
(ekspozycja w Rynku do 25.05)

25.05.2016 r. – Powitanie instalacji na placu Pokoju
plac Pokoju, 58-100 Świdnica
+ „Spotkanie z poezją” i Turniej Jednego Wiersza ( z nagrodami!) w Baroccafe
Godz.: 18:00
(ekspozycja na placu Pokoju do 03.06)

03.06.2016 r. 08.05.2016 – ekspozycja w przestrzeni
plac Jana Pawła II, Świdnica

08.06.2016 r.-15.06.2016 r. – ekspozycja w przestrzeni
plac Grunwaldzki, Świdnica

Projekt „Budka nietelefoniczna” jest współfinansowany ze środków miasta Świdnica.
Realizatorem projektu jest Fundacja Teatr Bezdomny. W wyborze utworów pomogli Wojciech Koryciński i Paweł Buczma.

Poprzedni artykułKto ratuje najlepiej?
Następny artykułZaproszenie na Ligę Mistrzów [ROZSTRZYGNIĘCIE]