Strona główna Bez kategorii Podyskutują jak żyć w dobrym sąsiedztwie

Podyskutują jak żyć w dobrym sąsiedztwie

0

Dziś w Krzyżowej rozpoczyna się dwudniowa konferencja „Doświadczenie polsko-niemieckie jako wyzwanie dla edukacji obywatelskiej. 25 lat Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy”.

krzyzowa_konferencja5

Okazją jest 25 rocznicę podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Ten historyczny dokument otworzył nową epokę w stosunkach polsko-niemieckich. Jest owocem listu biskupów polskich do niemieckich, Mszy Pojednania w Krzyżowej i innych inicjatyw wielu Polaków i Niemców, którzy wykazali się odwagą myśli, aby przezwyciężyć trudne dziedzictwo polsko-niemieckiej historii związanej w ogromnym stopniu z II wojną światową. Tym wysiłkom towarzyszyło przekonanie, że Europę należy, mimo dzielącej przeszłości, wspólnie budować.

W roku jubileuszowym warto pokusić się o refleksję, na ile historia polsko-niemieckiego pojednania, szczególnie w Krzyżowej, może być efektywniej wykorzystywana w edukacji obywatelskiej i historycznej, między innymi w bilateralnych polsko-niemieckich projektach edukacyjnych skierowanych do różnych grup docelowych. Intencją planowanej polsko-niemieckiej konferencji jest stworzenie platformy wymiany doświadczeń podmiotów realizujących projekty edukacyjne, głównie z województwa dolnośląskiego i kraju związkowego Saksonii.

Podczas konferencji wykład wprowadzający wygłosi Pani Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska. Udział zapowiedzieli posłowie, samorządowcy

Organizatorami są Fundacja Krzyżowa, Fundacja Konrada Adenauera oraz Fundacja Współpracy Polski-Niemieckiej.

/opr.red/

zdjęcie mat. pracowe organizatora

Poprzedni artykułCo grają w kinie? [REPERTUAR CINEMA 3D]
Następny artykułNa szpilkach w rytmie latino [FOTO]