Strona główna Bez kategorii Konstytucja 3 Maja wciąż jest wzorem

Konstytucja 3 Maja wciąż jest wzorem [FOTO]

1

– Nie zmieniajmy konstytucji w gorączce, w pośpiechu i nerwach, a już na pewno nie w nocy! – apelowała prezydent Świdnicy podczas uroczystości na promenadzie kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziś Polska obchodzi Święto Konstytucji 3 Maja, dokumentu, który powstał 225 lat temu, „a wciąż jest dla nas wzorem” – podkreślała Beata Moskal-Słaniewska.

Świto 3 maja (44)

W samo południe bicie dzwonów kościoła pw. NMP Królowej Polski i Hymn Polski rozpoczęły uroczystość obchodów Święta Konstytucji 3 Maja. Na promenadzie obecni byli przedstawiciele powiatu ze starostą Piotrem Fedorowiczem, miasta z prezydent Beatą Moskal-Słaniewską, poczty sztandarowe służb mundurowych, organizacji kombatanckich, szkół. Pojawiło się także wielu mieszkańców. Wzruszający program „O ty dniu radosny, o ty Trzeci Maju…” wykonał Zespół Pieśni i Tańca „Jubilat” ze Świdnickiego Ośrodka Kultury, wspierany przez młodych recytatorów i wokalistów.

Do znaczenia Konstytucji 3 Maja nawiązała w przemówieniu prezydent Moskal-Słaniewska, wspominając także o ostatniej ustawie zasadniczej. – Za rok minie 20 lat od uchwalenia konstytucji z 1997 roku. Być może czas, by coś w tej konstytucji zmienić. Być może życie zweryfikuje pewne zapisy, ale nad ustawą zasadniczą, która stanowi potem zręby całego systemu prawnego, nie wolno prowadzić dyskusji gorączkowych, nie wolno tego prowadzić w sytuacji napięcia, niepotrzebnych nerwów. Potrzeba rozwagi, a tej rozwagi możemy się uczyć od ludzi, którzy w 1771 roku uchwalili Konstytucje 3 Maja. Podejdźmy rozważnie do naszej ustawy zasadniczej. Nie dokonujmy zmian gwałtownie, lub broń Boże, nocą. Na to potrzeba czasu i mądrości, bo efekt ma być jeden: byśmy wszyscy żyli w państwie prawa, porządku i demokracji.

Uroczystość zakończyła niespodzianka – przejazd motocykli Harley ozdobionych polskimi flagami. O 12.30 w kościele NMP Królowej Polski została odprawiona msza w intencji Ojczyzny.

/asz/

Zdjęcia Łukasz Kufner

Poprzedni artykułRoztańczone i rozśpiewane Kino na Szpilkach
Następny artykułPiłkarze Polonii-Stali walczą w Lubsku (relacja live)