Strona główna Bez kategorii Jaka przyszłość przed społecznikami?

Jaka przyszłość przed społecznikami?

0

Krzyżowa będzie gościła II Dolnośląski Kongres Obywatelski, największe wydarzenie sektora obywatelskiego w regionie i największe spotkanie ludzi, którzy działają społecznie. 16 maja w siedzibie Fundacji Krzyżowa obecni będą między innymi Rzecznik Praw Obywatelskich i rzecznik Praw Dziecka

krzyzowa_kongres2015

Na Dolnym Śląsku działa kilkanaście tysięcy osób, angażując się w realizację inicjatyw obywatelskich, wolontariat i działając w organizacjach pozarządowych. Uzupełniają swoimi działaniami obszary nieobejmowane przez administrację samorządową. Jaka ma być rola społeczników w przyszłości? Czy tylko działanie w organizacjach za własne środki, czy realizacja zadań publicznych? Jak radzić sobie w gąszczu przepisów i ich interpretacji? Co czynić, aby formalności nie zniechęcały do społecznej aktywności?

– Pierwsza edycja kongresu pokazała, że jest duże zapotrzebowanie członków organizacji pozarządowych na wiedzę i wymianę doświadczeń – powiedziała Barbara Mika, dyrektor Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. – Rok temu miała miejsce bardzo ciekawa dyskusja na styku różnych sektorów, w tym roku uznaliśmy, że niezależnie od sytuacji w wielkiej polityce, ludzie muszą się lepiej edukować, by lepiej funkcjonować w społeczeństwie obywatelskim, by tą obywatelskość obronić. Temu służą panele o pozyskiwaniu funduszy europejskich czy prowadzeniu działań zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Udział w kongresie wezmą przedstawiciele ponad 30 organizacji pozarządowych, lokalni samorządowcy, radni i urzędnicy a także Wojciech Kaczmarczyk – Pełnomocnik Rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania, Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich, Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka, a także Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Podczas kongresu odbędzie się 10 paneli dyskusyjnych oraz debata „Czy obywatele potrzebują regulacji prawnych dla swojej aktywności społecznej”, którą moderować będzie Krzysztof Więckiewicz – wieloletni dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej od momentu jego powstania w 2003 r. do 2015 r. Pomysłodawca Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i współtwórca ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Panele rozpoczynają się o godzinie 11.40 a oto przygotowane przez organizatorów ich tematy:

– Po co i jak angażować młodych ludzi do działań obywatelskich?
– Rzecznictwo interesów organizacji pozarządowych – czy potrafimy z tego korzystać?
– Dla kogo są środki unijne? – Poprawa wdrażania wykorzystania środków europejskich i przyśpieszenie realizacji programu naprawczego
– Czy administracja publiczna rzeczywiście chce współpracować z organizacjami pozarządowymi?
– Rady Działalności Pożytku Publicznego – sprawdzam! Komu i do czego te rady są potrzebne?
– Rewitalizacja jako proces kompleksowych przemian, czy sposób na kryzys obszarów zdegradowanych?
– Jak RIO spostrzega realizację zadań publicznych zlecanych przez samorządy organizacjom
pozarządowym? Czy to jest właściwy obraz, czy warty zmiany?
– Organizacja festynów legalnie, czyli jak nie wchodzić w kolizję z prawem podatkowym, sanitarnym i celnym?
– Rozwój lokalny kierowany przez społeczność (RLKS) – Szansa na realny lokalny rozwój, Czy wykorzystaliśmy jako kraj szansę jaką daje RLKS? Co możemy zrobić na poziomie regionu i lokalnie aby idea RLKS była realizowana?
– Podmioty ekonomii społecznej jako realizatorzy usług społecznych użyteczności publicznej –
potencjał, możliwości, wyzwania.

/wrt/

zdjęcie Facebook

Poprzedni artykułTropem skarbów ukrytych w Świdnicy
Następny artykułOdkryj Świdnicę i okolice