Strona główna Bez kategorii Jak Świdnica uczci Święto Konstytucji?

Jak Świdnica uczci Święto Konstytucji?

0

Już jutro minie 225 lat od uchwalenia pierwszej w Rzeczpospolitej Ustawy Zasadniczej. Dokument nie uratował Polski przed utratą wolności na 123 lata, ale stał się ważną inicjatywą dla kolejnych pokoleń Polaków. Do obchodów Święta Konstytucji jak co roku włącza się także Świdnica.

3maja2015_33

Mieszkańcy są zaproszeni na uroczystości, które o godzinie 12.00 tradycyjnie zostaną zorganizowane na ul. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po przemówieniach program artystyczny przedstawi zespół Jubilat. O 12.30 w kościele pw. NMP Królowej Polski zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny.

ŚWIĘTO NARODOWE TRZECIEGO MAJA

2016 ROK

3 maja uroczystości rocznicowe

godz.12.00 Wystąpienie okolicznościowe Prezydenta Miasta

Program artystyczny „O ty dniu radosny, o ty Trzeci Maju…”
w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Jubilat” ze Świdnickiego Ośrodka Kultury

Miejsce: Osiedle Młodych, ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
godz.12.30 msza święta w kościele pw. NMP Królowej Polski

Konstytucja 3 Maja została uchwalona 3 maja 1791 roku i była ustawą regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji amerykańskiej z 1787 r., nowoczesną, spisaną konstytucją. Została zaprojektowana po to, by zlikwidować obecne od dawna wady systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jej złotej wolności. Była ostatnią próbą zreformowania kraju i ocalenia go przed rozbiorami. Przetrwała tylko 14 miesięcy, a Polska straciła wolność na 123 lata. Niemal natychmiast po odzyskaniu niepodległości, w 1919 roku, 3 maja został ustanowiony świętem państwowym. Zdelegalizowane przez Niemców podczas okupacji, a później przez socjalistyczne władze Polski w 1951 roku. Swoją rangę odzyskało w 1990 roku.

Poprzedni artykułPasażerowie nie zostaną na lodzie
Następny artykułIII liga piłkarzy: Relacja live z Lubska