Strona główna Bez kategorii Boże Ciało w Świdnicy

Boże Ciało w Świdnicy

0

Uroczystość potocznie nazywana jest uroczystością Bożego Ciała. Po mszy wierni wyruszają w orszaku procesyjnym ulicami miast, by przy czterech ołtarzach modlić się i oddawać cześć najświętszemu sakramentowi niesionemu w monstrancji, na czele procesji, pod specjalnym baldachimem. Gdzie procesje przejdą w Świdnicy?

Boże CiałoI01

Wierni tego dnia szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Pamiątkę tego wydarzenia kościół katolicki obchodzi także w Wielki Czwartek, ale rozpamiętuje się wtedy również Mękę Jezusa Chrystusa.

Uroczystość Bożego Ciała ma charakter dziękczynny i radosny. W Polsce obchodzi się ją w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. Najwcześniej może przypaść 21 maja, najpóźniej 24 czerwca.

Uroczystość ta została ustanowiona w związku z widzeniami św. Julianny z Cornillon w roku 1264 przez papieża Urbana IV.

W czwartkową uroczystość  w śródmieściu Świdnicy odbędzie się największa, połączona procesja parafii katedralnej oraz parafii pw. św. Józefa po mszy św. o godz. 10.00, sprawowanej pod przewodnictwem ks. prof. Ignacego Deca, Biskupa Świdnickiego. Wierni przejdą od pl. Jana Pawła II ul. Daleką, Pułaskiego do Rynku, gdzie ustawione będą ołtarze.

W parafii pw. św. Andrzeja Boboli procesja eucharystyczna rozpocznie się po mszy o godz. 9.00 a jej trasa prowadzi ulicami: Leśną, Świętojańską, Mierniczą i Wałbrzyską.

Tradycyjnie już procesja w parafii pw. Miłosierdzia Bożego zatrzyma się przy dwóch ołtarzach na Osiedlu Zarzecze i dwóch na Kolonii. Jej trasa wiedzie ulicami Kopernika, Przemysłową, Reja, Wileńską i Mazowiecką. Początek nastąpi około godziny 10.00

Na Zawiszowie parafianie z parafii pw. Ducha Świętego ruszą z procesją około godziny 11.30 i przejdą ulicami Bolesława Śmiałego, J.Długosza, Władysława Łokietka, Henryka Pobożnego, B. Stęczyńskiego, Bolesława Krzywoustego, Bolesława Śmiałego.

Na Osiedlu Młodych wierni z parafii Najświętszej Marii Panny około godziny 10.00 wyruszą z procesją ulicami Wyszyńskiego, Marcinkowskiego, E. Platter i Waryńskiego.

Wierni z najmłodszej świdnickiej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przejdą po godzinie 11.00 ulicami Przyjaźni, Łąkową, Zieloną, Śląską i Nasypową.

Świdnicka drogówka przewiduje niewielkie przerwy w płynności ruchu drogowego w czwartek i sugeruje dobrze zaplanować podróż.

/wrt/

 

Poprzedni artykułRozśpiewane przedszkolaki [FOTO]
Następny artykułWygraj prezent dla Mamy [ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU]