Strona główna Bez kategorii Zaułek Świętokrzyski: Jaki efekt kontroli?

Zaułek Świętokrzyski: Jaki efekt kontroli?

4

Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej skontrolowała procedury i decyzję prezydenta  Świdnicy dotyczącą zmiany umowy z firmą BlackRock Properties Sp. z o.o. na zagospodarowanie „Zaułka Świętokrzyskiego”. Zmiana dała firmie dodatkowe trzy lata na rozpoczęcie inwestycji w sercu miasta.

zaułek

Zdjęcie archiwalne

Przypomnijmy. 6 czerwca 2012 roku ówczesne władze miasta i firma Blackrock Properties podpisały akt notarialny umowy sprzedaży nieruchomości niezabudowanych położonych w Świdnicy przy ul. Różanej, Świętokrzyskiej i Łukowej i oświadczenie o poddaniu się egzekucji. Zgodnie z zawartą przed sądem ugodą, w czerwcu 2015 roku firma Blackrock Properties, która miała wybudować galerię handlową w Zaułku Świętokrzyskim, powinna zostać obciążona milionem złotych kary za niewywiązanie się z umowy. Kara została odroczona, a termin realizacji inwestycji wydłużony o trzy lata.  – 7 lipca 2015  podpisano akt notarialny – aneks do umowy sprzedaży, ustanowienia hipotek i oświadczenia o poddaniu się egzekucji. Spółka Blackrock Propertis Sp. z o. o. zobowiązała się do rozpoczęcia budowy i wykonania stanu zerowego w terminie sześciu lat oraz zakończenia budowy (uzyskania prawomocnego pozwolenia na użytkowanie) w terminie ośmiu lat i sześciu miesięcy licząc od dnia 7 czerwca 2012 roku. Nastąpiła więc prolongata terminu rozpoczęcia inwestycji o trzy lata. Wysokości naliczonych kar pozostały niezmienione – informowała w lipcu Magdalena Dzwonkowska, rzeczniczka UM. Do dziś na terenie wykupionym od miasta pod galerię inwestor prowadzi  płatny parking. Część terenu to pozostałości po rozpoczętej przed laty budowie.

Zespół powołany przez Komisję Rewizyjną prześledził transakcje związane z Zaułkiem świętokrzyskim od 1998 roku i stworzył obszerne kalendarium. Sama jednak kontrola nie zakończyła się żadnymi wnioskami, a jedynie stwierdzeniem, że art. 353 kodeksu cywilnego daje stronom możliwość ułożenia stosunku prawnego wg swojego uznania. Zdaniem komisji zmiany wprowadzone aneksem do umowy pozostają w zgodzie z prawem.

Na razie nie ma żadnych informacji o tym, by inwestor planował rozpoczęcie prac.

/asz/

Poprzedni artykułRodzinne rymowanie i pisanie
Następny artykułMajówkowy rozkład jazdy [PROGRAMY]