Strona główna Temat dnia Sprzęt ratujący życie w urzędach

Sprzęt ratujący życie w urzędach

0

Niepozorna, czerwona skrzyneczka jest na wyposażeniu każdego ambulansu, ale coraz częściej można ją znaleźć także w urzędach i miejscach użyteczności publicznej. Do grona instytucji, które posiadają nowoczesny defibrylator dołączył Urząd Gminy Świdnica – informuje rzecznik Janusz Waligóra.

Uczestniczy szkolenia z obsługi defibrylatora w Urzedzie Gminy Świdnica

20 kwietnia 14 osobowa grupa pracowników urzędu oraz jednostek organizacyjnych skorzystała z fachowego szkolenia dotyczącego obsługi urządzenia oraz symulowanych zdarzeń medycznych. Inspiracją do zakupu urządzenia i szkolenia było wydarzenie z lutego. Mieszkaniec Słotwiny zasłabł podczas załatwiania sprawy w urzędzie. Doszło do zatrzymania akcji serca, ale pracownicy uratowali mężczyźnie życie.

– Na 1000 przypadków zatrzymania akcji serca w Europie zaledwie 5% osób udaje się uratować. Ważne są pierwsze 2 minuty, w których podejmuje się akcję reanimacyjną.  Jesteście Państwo w tych 5% zdarzeń, które zakończyły się szczęśliwie dla osoby, która straciła przytomność w waszym urzędzie, dzięki szybkiej i sprawnie poprowadzonej akcji reanimacyjnej mówił marek Suczyk z firmy Medstone – Emergency Medical Equipment.

– Urządzenie jest w pełni zautomatyzowane, tak więc nawet osoba nieprzeszkolona może za pomocą niego udzielić pierwszej pomocy. Kodeks pracy zobowiązuje pracodawcę również do przeszkolenia pracowników, a my mamy zamiar zaznajomić wszystkich urzędników – mówi wójt gminy Teresa Mazurek.

W defibrylator już kilka lat temu został wyposażony Urząd Miejski w Świdnicy. Urządzenie znajduje się w kancelarii na parterze budynku, a kilku urzędników zostało przeszkolonych z obsługi.

/opr. red./

Poprzedni artykułKonkurs na autorską książkę literacką
Następny artykułSzukają nowego dyrektora OSiR-u