Strona główna Bez kategorii Niezwykły ptak wpadł w odwiedziny

Niezwykły ptak wpadł w odwiedziny

0

Do Nadleśnictwa Świdnica został przyniesiony ptak z rodziny kaczkowatych, który wylądował w jednym z wiejskich obejść. Okazało się, że jest to rzadko spotykany gatunek, prawdopodobnie pierwszy raz spotkany na terenie nadleśnictwa.

tracz_dlugodzioby

Ptak rutynowo został zbadany przez lekarza weterynarii i stwierdzono, iż jest w dobrej kondycji i nie ma potrzeby jego leczenia. Po 2 dniach odpoczynku został wypuszczony na wolność.

Ptak ten to szlachar, tracz długodzioby. Wielkości kaczki krzyżówki, mniejszy i smuklejszy od nurogęsi. Samiec w szacie godowej łatwy do rozpoznania po czarnej, zielono połyskującej głowie z rozczapierzonym czubem, rdzawobrązowej, czarno plamkowanej piersi, popielatych bokach i czarno-białym wierzchu ciała. Samica płowoszara z brązową głową z krótszym czubem i białawym przodem szyi. Dziób smukły, brązowy z wierzchu, czerwony od spodu.

Ta piękna kaczka stała się obecnie dużą rzadkością, gdyż wymaga czystych i obfitujących w ryby jezior i nie toleruje na lęgowiskach nasilającej się turystyki wodnej.

Gniazduje bardzo lokalnie na Pojezierzu Kaszubskim i na Mazurach oraz w Zatoce Puckiej; w okresie po lęgowym spotykany w całym kraju, najliczniej na Bałtyku.

/opr.wrt/

/zdjęcie źródło Wikipedia, film: Naleśnictwo Świdnica/

Poprzedni artykułPosprzątali sobie i innym
Następny artykułSprawdzili wiedzę o mitologii