Strona główna Bez kategorii Miasto znów wesprze zabytki

Miasto znów wesprze zabytki

8

Dwa najpiękniejsze kościoły w Świdnicy otrzymają kolejne dotacje z budżetu miasta. Na najbliższej sesji, 29 kwietnia Rada Miejska zdecyduje o przekazaniu ponad 350 tysięcy złotych na prace konserwatorskie w katedrze i Kościele Pokoju.

katedra

Parafia rzymskokatolicka i ewangelicka złożyły w lutowym naborze dwa wnioski, które nie zostały uwzględnione. Przypomnijmy, że Rada Miejska rozdzieliła wówczas 1,12 miliona złotych, a większość środków została przeznaczona na dotacje do remontów zabytkowych kamienic.

Na najbliższej sesji radni będę głosować projekt uchwały m.in. zwiększającej pulę środków na zabytki, co pozwoli na przekazanie dodatkowych środków na konserwację dwóch świątyń.

Do katedry ma trafić 158 tysięcy złotych na prace przy ścianach i sklepieniu zakrystii w dawnej kaplicy Saksenkirchów. Gospodarze Kościoła Pokoju mają otrzymać 200 tysięcy złotych na prace konserwatorskie elementów przylegających do dużych organów wraz z barokowym prospektem od strony płn. – zach.

Obie świdnickie świątynie wciąż wymagają olbrzymich nakładów na prace konserwatorskie, ratujące bezcenne zabytki przed zniszczeniem. Potrzeby katedry szacuje się na 60 milionów złotych, Kościoła Pokoju na ok. 70 milionów.

/asz/

Poprzedni artykułŚwidniccy radni będą obradować
Następny artykułPo pijaku ukradli samochód