Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Sto tysięcy na zabytki

Sto tysięcy na zabytki

0

105 tysięcy zł dotacji na renowację zabytków architektury sakralnej, znajdującej się na terenie gminy Świdnica trafi do 5 parafii rzymskokatolickich.

kościół-Witoszów-Dolny-z

Kościół w Witoszowie Dolnym

– W trosce o poprawę stanu technicznego i wyglądu tych architektonicznych perełek, każdego roku z budżetu gminy przeznaczamy znaczną pulę pieniędzy na ten cel. Dzięki stałemu i systematycznemu wspieraniu prac przy obiektach zabytkowych, możemy już dziś cieszyć się efektami wykonanych renowacji w wielu kościołach na terenie naszej gminy. Naszym obowiązkiem jest dbałość o wspólne dziedzictwo kulturowe, którego częścią są także obiekty sakralne – mówi Teresa Mazurek, wójt gminy.Wspieramy tym samym działania podejmowane przez właścicieli lub zarządców. Bez pomocy gminy wiele wartościowych budynków i detali architektonicznych mogłoby ulec bezpowrotnemu zniszczeniu.

W tym roku ze wsparcia samorządu skorzystają kościoły w Bojanicach (17.207,37 tys. zł. na uzupełnienie tynków wewnętrznych i malowanie ścian wewnętrznych), Boleścinie – (40 tys. zł. na renowację elewacji kościoła), Modliszowie (7.983 tys. zł na konserwację ambony), a także w Mokrzeszowie (14.809,63 tys. zł na remont elewacji kościoła) i w Witoszowie Dolnym ( 25 tys. na remont dachu). W każdym przypadku decyzję o dofinansowaniu podejmowała Rada Gminy Świdnica, opierając się o obowiązujące przepisy prawne. W roku ubiegłym na renowację zabytków z budżetu gminy zostało przeznaczonych 80 tys. zł – informuje rzecznik prasowy gminy Janusz Waligóra.

Poprzedni artykułWiedzą wszystko o pożarach
Następny artykułTrojaczki w Świdnicy!