Strona główna Bez kategorii Śmiecą gdzie popadnie. A nie muszą

Śmiecą gdzie popadnie. A nie muszą

6

Obrzeża miasta i parków, tereny nad rzeką – w Świdnicy mnóstwo jest miejsc, w których można znaleźć stosy butelek, starych opakowań, a nawet obudów od telewizorów czy niemal kompletne lodówki. Tymczasem te ostatnie, duże śmieci można za darmo oddawać albo w miejskim punkcie zbiórki, albo podczas akcji współorganizowanych przez Urząd Miejski. Nikt na zaśmiecaniu miasta nie zaoszczędzi.

lodówka

Resztki lodówki i telewizora leżą tuż obok Parku Centralnego.

Na sobotę, 19 marca zaplanowano zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. To kolejna tego typu akcja w mieście i pierwsza zorganizowana w tym roku. Tylko w 2015 roku zebrano 4 tony elektrośmieci. Zbiórka zostanie przeprowadzona na parkingu przed Urzędem Miejskim w Świdnicy (ul. Armii Krajowej 49) w godzinach od 10.00 do 16.00.

plakat- marzec 2016
Elektrośmieci to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, to wszystkie popsute lub po prostu niepotrzebne urządzenia, które działają lub działały kiedyś na prąd lub baterie, czyli np. pralki, lodówki, żelazka, radia, lokówki, telewizory, komputery, a nawet zabawki. Tego typu odpady zawierają w sobie substancje niebezpieczne dla ludzi i środowiska, dlatego muszą być zbierane selektywnie i oddawana do recyklingu, odzysku lub unieszkodliwienia specjalistycznym firmom.
Ze względu na bezpieczeństwo osób pracujących przy zbiórce odpadów nie powinniśmy przynosić kineskopów bez obudowy, rozbitych telewizorów i sprzętu niekompletnego.

Jeżeli ktoś nie zdąży oddać elektrośmieci w terminie zbiórki, może na co dzień, bezpłatnie przekazać je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Odpady w PSZOK przyjmowane są od razu, wystarczy tylko wylegitymowanie się. Jest to konieczne, ponieważ punkt ten adresowany jest do mieszkańców Świdnicy, którzy wnosząc odpady za śmieci mogą korzystać z usług bezpłatnie.

PSZOK to miejsce, do którego mieszkańcy Świdnicy, bez ponoszenia dodatkowych opłat, mogą przekazywać:
– zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
– zużyte baterie i akumulatory,
– odpady budowlane i rozbiórkowe (jednorazowo do 350 kg),
– meble i inne odpady wielkogabarytowe (jednorazowo do 350 kg),
– zużyte opony (jednorazowo do 10 szt.),
– chemikalia, w tym opakowania po chemikaliach,
– odpady zielone (jednorazowo do 100 kg),
– odpady ulegające biodegradacji inne niż zielone,
– inne odpady niebezpieczne powstające w gospodarstwach domowych,
– papier i tektura, metal,
– tworzywa sztuczne,
– szkło i opakowania ze szkła,
– opakowania wielomateriałowe,
– opakowania ulegające biodegradacji.

PSZOK zlokalizowany jest przy ul. Metalowców 4. Działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 12.00 do 18.00 oraz w soboty w godzinach od 10.00 do 16.00.

 

Poprzedni artykułStrzegom Horse Trials za 100 dni
Następny artykułAKS gotowy na ligę