Strona główna Magazyn Książka Obsesyjna Biblioteczka Agnieszki: Ostatnia Arystokratka

Obsesyjna Biblioteczka Agnieszki: Ostatnia Arystokratka

0

Polaków śmieszy czeski język. Szalenie bawi nas akcent, słowa i ich brzmienie. Ale to działa również w drugą stronę. Czechom nasz język również wydaje się zabawny i brzmi równie śmieszenie.

Ostatnia-arystokratka

Autor: Evžen Boček
Przekład: Mirosław Śmigielski
Tytuł: Ostatnia Arystokratka

Rok wydania: 2015
Wydawca: Stara Szkoła

Jednak zamiast stereotypowego myślenia na temat narodu czeskiego, który nie tylko kojarzony jest z charakterystyczną mową, ale również czeskimi filmami pełnymi absurdów, warto poznać także literaturę tego niewielkiego, europejskiego zakątka.

Czesi piszą świetne książki, chociaż pewnie nie wszystkie są tak dobrze skonstruowane jak Ostatnia Arystokratka. Należy ona do grupy wyśmienitych utworów, które połyka się na raz. Ba! Pożera w tempie ekspresowym. Z żalem – muszę przyznać – nie zdążyłam jeszcze nasycić swojej wygłodniałej duszy. Do mózgu nie dotarł bowiem impuls, że pierwsza część historii już się zakończyła. A na kolejną niestety jeszcze musimy poczekać.

Żal ten rekompensuje dobra rozrywka. Napis na okładce: „najzabawniejsza książka roku w Czechach” – nie kłamie. Już po kilku stronach wczuwamy się w ten świat pełen absurdalnych sytuacji, czasem abstrakcyjnych zdarzeń. Autor nie otrzymałby takiego efektu gdyby nie postaci. Szalenie dziwaczne, często zachowujące się jak urażone arystokratyczne osobistości, które w zetknięciu z rzeczywistością nie zawsze potrafią zachować się godnie i z fasonem.

Ostatnia Arystokratka to przerysowany i komiczny obraz rodziny Kostków, która wyjeżdża ze Stanów Zjednoczonych po odzyskaniu zamku w Czechach. Nie do końca potrafią odnaleźć się w nowej sytuacji. Ich naiwność i nieporadność, wykorzystywana przez służbę, może doprowadzić ich na skraj bankructwa. Ale czy jest na to jakaś rada?Sami się przekonajcie!

Absolutnie nie możecie przegapić tej historii! Warto posmakować odrobinę czeskiego stylu. Rozsmakować się w powieści, by móc z przyjemnością uczestniczyć w perypetiach nietuzinkowej rodziny, opowiedzianych przez nastolatkę, która w duchu naśmiewa się i kpi ze swoich najbliższych.

Agnieszka Pohl

Agnieszka Pohl – żona, matka, filolog. Ma obsesję na punkcie książek i mlecznej czekolady. Kiedy nie ma pod ręką książki, czyta etykiety na opakowaniach. Stworzyła Obsesyjną Biblioteczkę (http://obsesyjnabiblioteczka.pl), ale częściej znajdziecie ją na blogu (http://obsesyjnabiblioteczka.pl/blog).

Poprzedni artykułZnamy zwycięzców kolejnej edycji LSP
Następny artykułIdziemy do kina: Bajka dla każdego