Strona główna Bez kategorii Nowa sukienka na święta

Nowa sukienka na święta

7

Czczony od kilku stuleci wizerunek Matki Boskiej Świdnickiej będzie miał nową szatę. W świdnickiej Katedrze zaprezentowano ją po raz pierwszy w Wielki Czwartek.

nowa sukienka

Zwyczaj zdobienia malowanych wizerunków Jezusa, Matki Boskiej i świętych tłoczoną blachą, która zakrywała tło pozostawiając odkryte twarze i czasami dłonie wywodzi się z wczesnego średniowiecza i najbardziej charakterystyczny jest dla cerkiewnych ikon. W Polsce tzw. sukienki miały jeszcze jedną funkcję: do ich zrobienia używało się darów wotywnych, które wcześniej jako wyraz czci i wdzięczności za cuda przypinano bezpośrednio do obrazu, co powodowało niebezpieczne uszkodzenia. Odlana ze srebra ozdobna blacha – sukienka – zabezpieczała obraz przed zniszczeniem.

Obraz Matki Boskiej Świdnickiej był przedmiotem kultu od wieków, miał też swoją sukienkę, która w latach sześćdziesiątych została skradziona.

Nowa sukienka została zaprojektowana i wykonana w gdańskiej pracowni Mariusza Drapikowskiego – bursztynnika pochodzącego z Dzierżoniowa. Do jej wykonania użyto złota, srebra, naturalnego koralu, jaspisu i brylantów.

Na obrazie zostanie zawieszona w momencie uroczystej koronacji obrazu.

/opr.red/

zdjęcie Facebook

Poprzedni artykułPolicja prewencyjnie na Wielkanoc
Następny artykułŚwidnickie fontanny już działają