Strona główna Bez kategorii Szczytny cel czy szczyt hipokryzji?

Szczytny cel czy szczyt hipokryzji?

9

Wspólnota Samorządowa Ziemi Świdnickiej namawia mieszkańców do podpisywania apelu do prezydent i Rady Miejskiej o budowę pomnika Polskiego Państwa Podziemnego na placu Tysiąclecia w Świdnicy. Cel szczytny, ale ta sama Wspólnota, gdy jeszcze miała większość w Radzie Miejskiej i swojego prezydenta, w 2012 roku zignorowała oficjalny apel związków kombatanckich o zaadaptowanie na taki właśnie pomnik granitowego cokołu, który od półwiecza stoi na tymże placu.

SANTA_PORTA-5

 

Radni Wspólnoty Samorządowej zignorowali apel kombatantów o adaptację cokołu na placu Tysiąclecia na pomnik Polskiego Państwa Podziemnego, zgodzili się natomiast na wydanie 200 tysięcy złotych na szklane drzwi.

„APEL
do Prezydent Miasta Świdnica
Pani Beaty Moskal-Słaniewskiej
oraz Rady Miejskiej w Świdnicy

W związku z rozpoczęciem w najbliższym czasie prac rewitalizacyjnych skweru przy pl. 1000-lecia Państwa Polskiego zwracamy się o podjęcie działań zmierzających do wybudowania na jego terenie pomnika Polskiego Państwa Podziemnego. Pomnik w oryginalnej, efektownej formie stanowić powinien dopełnienie nowego wystroju tego miejsca. Jednocześnie pełnić mógłby ważną rolę wychowawczą i edukacyjną dla świdnickiej młodzieży, uzupełniając również rekreacyjną funkcję tego miejsca. Powstanie tego monumentu byłoby spełnieniem wielokrotnie ponawianych próśb świdnickich kombatantów i środowisk patriotycznych oraz stanowić powinien wyraz pamięci i uznania dla Polaków tworzących najjaśniejsze karty historii naszej Ojczyzny.” – pismo takiej treści przekazał mediom Roman Etel, obecny przewodniczący Wspólnoty. I takie właśnie pismo ma być apelem mieszkańców o budowę pomnika. Członkowie stowarzyszenia podpisy chcą zbierać m.in. podczas Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którego inicjatorem jest Tadeusz Grabowski, sygnatariusz apelu z 2012 roku, społeczny opiekun środowisk kombatanckich.

pomnik 1

Właśnie w 2012 roku apel podpisany przez wszystkie związki kombatanckie, działające w Świdnicy, został przekazany ówczesnej Radzie Miejskiej. Kombatanci nie żądali budowy nowego monumentu, a prosili jedynie o zaadaptowanie na ten cel istniejącego granitowego cokołu. Apel nie doczekał się odpowiedzi.

POMNIK DO PRZERÓBKI

Zamiast w adaptację bądź budowę nowego pomnika Polskiego Państwa Podziemnego Wspólnota Samorządowa, mimo protestu wielu mieszkańców, wydała 200 tysięcy złotych z budżetu miasta na budowę szklanych drzwi na placu Jana Pawła II.

/asz/

Poprzedni artykułŚwietny start pływaków Neptuna w Poznaniu
Następny artykułIdziemy do kina: Ave, Cezar