Strona główna Bez kategorii Pacjenci zwracają pieniądze do NFZ

Pacjenci zwracają pieniądze do NFZ

1

Nie mieli ubezpieczenia zdrowotnego, a mimo to podpisali oświadczenie o jego posiadaniu. Narodowy Fundusz Zdrowia wystawił rachunki osobom, które nie miały prawa do bezpłatnego leczenia. W powiecie świdnickim decyzje o zwrocie otrzymało 58 osób.

przychodnia

Zdjęcie ilustracyjne

Na tzw. bezpłatne leczenie mogą liczyć osoby, które mają opłacone ubezpieczenie zdrowotne. Zdarza się jednak, że  system weryfikacyjny EWUŚ sygnalizuje brak ubezpieczenia. Wówczas pacjent ma prawo złożyć oświadczenie, na mocy którego zostanie udzielona pomoc w ramach NFZ.

– Problemu z płatnościami nie mają szpitale przy przychodnie. Narodowy Fundusz Zdrowia wypłaca pieniądze z wykonane usługi, a później weryfikuje oświadczenia. Pacjenci, którzy nie mieli ubezpieczenia, są wzywani do zapłaty. Wystawiliśmy ponad 1100 decyzji na kwotę miliona złotych – mówi Joanna Mierzwińska, rzeczniczka prasowa dolnośląskiego oddziału NFZ. – Oczywiście każdy przypadek jest weryfikowany i wyjaśniany, a pacjenci maja prawo do odwołań. Mogą także wnosić  w szczególnych przypadkach o umorzenie, a nawet wystąpić na drogę sądową. 

NFZ wystawiał rachunki za usługi powyżej 100 złotych. Najwyższa należność do zwrotu sięgnęła 5 tysięcy złotych. W powiecie świdnickim 58 osób powinno oddać NFZ 66 642, 67 zł.  Wśród nich jest od 24 mieszkańców Świdnicy, którzy mają do zwrotu  33 470 zł.

Poprzedni artykułŚwidnickie dziewczyny znów lepsze od Gromu [FOTO]
Następny artykułPrezydent Świdnicy w nowej inicjatywie lewicy