Strona główna Polityka Prezydent Świdnicy w nowej inicjatywie lewicy

Prezydent Świdnicy w nowej inicjatywie lewicy

36

Inicjatywa20 to nowy pomysł na jednoczenie lewicy, która po przegranych z kretesem wyborach parlamentarnych wciąż szuka pomysłu, jak wrócić do grona liczących się sił politycznych w Polsce. W sobotnim, pierwszym spotkaniu Inicjatywy20 wzięła udział prezydent Świdnicy. Należąca do SLD Beata Moskal-Słaniewska zaprzecza, że przymierza się do odejścia ze swojej partii.

Beata Słaniewska Inicjatywa 20

Screen z materiału filmowego Faktów TVN

Barbara Nowacka, przewodnicząca Twojego Ruchu i liderka nowego stowarzyszenia na konferencji prasowej powiedziała: Nie próbujemy zjednoczyć żadnych partii, nie szykujemy się dziś do żadnych wyborów, szykujemy merytorycznie i programowo propozycję dla Polek i Polaków, by mieli nadzieję, że Polska może być państwem postępowym i nowoczesnym. W spotkaniu wzięli udział byli i obecni członkowie SLD oraz Twojego Ruchu.

Szef SLD Włodzimierz Czarzasty nie może się zdecydować, czy chwalić inicjatywę, czy potępiać. W wywiadzie telewizyjnym stwierdził, ze popiera stowarzyszenie, z kolei w wywiadzie prasowym mówił „To jest jakiś absurd. Szefowa partii tworzy nową partię”.

Po pierwsze nie wyobrażam sobie w dłuższej perspektywie sceny politycznej bez wyraźnej obecności lewicy. Już dziś widać, jak bardzo brakuje przedstawicieli ugrupowań lewicowych w parlamencie, ludzi o przekonaniach lewicowych. Po drugie choć Zjednoczona Lewica nie znalazła się w Sejmie i Senacie, to kampania wyborcza pokazała, że środowiska lewicowe potrafią ze sobą współpracować. To dotyczy nie tylko SLD i Twojego Ruchu, ale także Zielonych oraz innych ugrupowań i organizacji pozarządowych – mówi Swidnica24.pl prezydent Beata Moskal-Słaniewska. –  Żal byłoby ten potencjał zmarnować, żal byłoby zaprzepaścić powstałe wtedy relacje międzyludzkie. Przynależność do Inicjatywy Polska nie wyklucza, a wręcz przeciwnie, przynależności do ugrupowania politycznego czy organizacji. Jest to bowiem stowarzyszenie, które ma być płaszczyzną wymiany poglądów, doświadczeń.

W spotkaniu uczestniczyło ponad 250 osób. Świdnicę reprezentował także Krystian Werecki.

/asz/

Poprzedni artykułPacjenci zwracają pieniądze do NFZ
Następny artykułDym przestraszył lokatorów