Strona główna Bez kategorii Nowe życie opustoszałej kamienicy?

Nowe życie opustoszałej kamienicy?

29

Nie ma szczęścia do najemców należąca do miasta kamienica Rynek 39/40. W tej chwili większość lokali stoi pusta. Władze miasta chcą, by wzorem Długiej 33, także tutaj urządzić Centrum Wspierania Inicjatyw. Na parterze miałaby się ulokować Informacja Turystyczna i galeria, na górze – organizacje pozarządowe.

Rynek 39-40

W kamienicy, która jest współczesną plombą po wyburzonych zabytkowych kamienicach, swoje siedziby miały przed laty redakcje lokalnych mediów, później pojawiły się tu biura poselskie i senatorskie oraz prywatne firmy. Na parterze przez długi czas funkcjonowały księgarnia i lokal gastronomiczny. Dziś pozostały tylko dwie niewielkie restauracyjki, z działalności zrezygnowała ciesząca się złą sławą Kanappa. Pusta jest większość pomieszczeń na trzech kondygnacjach budynku. Dla wielu nie do przyjęcia były bardzo wysokie koszty ogrzewania.

Budynek wymaga gruntownej modernizacji. Podczas ostatniej sesji Rada Miejska zgodziła się przeznaczyć 80 tysięcy złotych na przygotowanie projektu adaptacji obiektu na Centrum Wspierania Inicjatyw. – Chcemy, by parter został przeznaczony na Informację Turystyczną. Obecna siedziba to ciasne pomieszczenie bez żadnego zaplecza, gdzie nie ma szans na właściwą obsługę turystów. Ponadto część powierzchni może zostać przeznaczona na stworzenie galerii dla lokalnych artystów i nie chodzi tu o wystawy, ale o miejsce, gdzie będą mogli sprzedawać swoje prace. Natomiast pozostała część budynku zostanie zagospodarowana przez organizacje pozarządowe, dla których już brakuje miejsca w centrum przy ulicy Długiej 33 – wyjaśniała prezydent Beata Moskal-Słaniewska. Projekt ma zawierać nie tylko modernizację wnętrza, ale także odnowienie elewacji od strony Rynku i montaż windy. Świdnica środki na prace chce pozyskać z budżetu unijnego, którym dysponować będzie Aglomeracja Wałbrzyska.

/asz/

Zdjęcie Łukasz Kufner

Poprzedni artykułZostawiona przy targowisku
Następny artykułZagłosuj na blog roku ze Świdnicy!