Strona główna Bez kategorii Finał wielkiego kolędowania

Finał wielkiego kolędowania [Galeria zdjęć]

0

35 zespołów – 2 tysiące aniołów, diabłów i postaci jasełkowych zaprezentowało się na scenie świdnickiego teatru. Uroczysta gala 19 stycznia  zakończyła XIV Świdnicki Przegląd Zespołów Kolędniczych. Jury wskazało najciekawsze przedstawienia. Na finał jury wytypowało prezentację z Przedszkola Miejskiego Nr 6 w Świdnicy z bożonarodzeniowym widowiskiem zatytułowanym „Świąteczny czas”, prezentującym pomysłowy scenariusz, bogactwo kostiumów, wartką akcję sceniczną i dobrą grę małych aktorów. 

15

Prezentacje kolędowe zostały przygotowane pod kierunkiem opiekunów w większości nauczycieli szkół i przedszkoli oraz animatorów kultury, wiernych kontynuatorów polskiej tradycji bożonarodzeniowej.
Po wnikliwym obejrzeniu wszystkich prezentacji kolędniczych jury w składzie:
1. Kazimiera Momot – przewodnicząca ŚPZK
2. Małgorzata Braniecka – członek jury ŚPZK, była dyrektor ŚOK
3. Tadeusz Szarwaryn – muzyk, kompozytor i autor tekstów piosenek, wielokrotny laureat ŚPZK
4. ks. Roman Tomaszczuk – dyrektor świdnickiej edycji „Gościa Niedzielnego”
postanowiło wyróżniającym się warsztatowo i aktorsko zespołom przyznać nagrody lub wyróżnienia oraz nagrody indywidualne za ciekawe role kolędnicze i śpiew. W ocenie prezentacji jury zwracało uwagę na dobór scenariusza dla odpowiedniej grupy wiekowej, scenografię, kostiumy i układ choreograficzny, śpiew i aranżacje muzyczne, grę aktorską oraz ogólny wyraz kolędniczej prezentacji.

Prezentacja Przedszkola Miejskiego nr 6:

Przy ocenie jury przyjęło przede wszystkim kryterium wiekowe. Stąd też przyznano nagrody i wyróżnienia w grupach występujących uczestników ŚPZK: w przedszkolnej, w grupie szkół podstawowych i gimnazjalnych, dzieci i młodzieży z fundacji. świetlic środowiskowych i parafii oraz w grupie uczestników dorosłych. Przyznane zostały nagrody indywidualne za aktorskie role. W tegorocznym Przeglądzie przyznano także nagrody i wyróżnienia biskupa świdnickiego Ignacego Deca i członków jury.

Wręczenie nagród:

I. W grupie przedszkolnej

Nagrodzeni nagrodami finansowymi w wys. 500 zł dla każdej z grup:

1. Społeczne Przedszkole „Akademia Przedszkolaka” w Świdnicy – za przejrzysty rysunek sceniczny, nietuzinkową choreografię, bogactwo kostiumów i włączenie się grona pedagogicznego we wspólną grę z przedszkolakami w prezentacji „Od Bieguna do Betlejem”.

2. Przedszkole Publiczne Zgromadzenia Sióstr Prezentek w Świdnicy –za wpisanie prawdy o Bożym Narodzeniu w realia współczesnego świata i Kościoła oraz za przejrzysty obraz sceniczny w prezentacji pantomimicznej. Nagroda przewodniczącej jury.

3. Przedszkole Miejskie Nr 6 w Świdnicy – za prezentację „Świątecznego czasu” w formie bożonarodzeniowego widowiska, pomysłową scenografię i bogactwo kostiumów wykonanych własnoręcznie.

Wyróżnieni wyróżnieniami finansowymi w wysokości 200 zł dla każdej z grup:

1. Przedszkole Miejskie Nr 4 w Świdnicy – za plastyczność prezentacji „Witaj, Jezu ukochany”.

2. Przedszkole Niepubliczne „Wesoła Piątka” w Świdnicy – za poprawne przesłanie teologiczne i radosną nowinę, że Bóg zawsze jest z nami. Nagroda Biskupa Świdnickiego.

3. Przedszkole Artystyczne „Bajkowy Domek” oraz Dyrekcja i Grono Pedagogiczne w Świdnicy – za prezentacje „W Betlejem stajence” i „Jasełka w hipermarkecie” utwierdzające nas o potrzebie podtrzymywania tradycji kolędowania zarówno dzieci jak i dorosłych oraz sensie jej wartości kulturowych i duchowych. Z tego też powodu oraz dlatego. że te dwa przedstawienia wywodzą się z jednej placówki oświatowej, jury oceniło je całościowo.

4. Przedszkole Miejskie Nr 1 w Świdnicy – za uporządkowany rysunek sceniczny i wyrazisty przekaz słowny w prezentacji „Pokłon pastuszków”.

II. W grupie szkół podstawowych i gimnazjów

Nagrodzeni nagrodami finansowymi w wys. 500 zł dla każdej z grup:

1. Szkoła Podstawowa w Pszennie – za dopracowaną scenografię, walory muzyczne, grę aktorską postaci i teksty własne mówiące o tożsamości uczestników prezentacji „My, dzieci Kopernika”.

2. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 w Świdnicy – za pomysłowy scenariusz niosący refleksję nad tym, co z miłości Bóg może uczynić dla człowieka. Prezentacja „Żłób kamienny, żłób ciemny”.

3. Zespół Szkół Specjalnych w Świdnicy – za stronę wokalną i aktualność przesłania, abyśmy w obliczu 1050. rocznicy Chrztu Polski mogli spojrzeć na Jezusa i Mu zaufać. Prezentacja „Polska ukochana wita swego Pana”.

4. Szkoła Podstawowa Nr 105 w Świdnicy – za dopracowany ruch sceniczny i tańce oraz wzbogacenie widowiska mniej znanymi tekstami pastorałek.

Wyróżnieni wyróżnieniami finansowymi w wysokości 200 zł dla każdej z grup:

1. Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas Diecezji Świdnickiej w Wirach – za wartkość akcji i poprawność dykcji występujących postaci. Prezentacja „Niesforna klasa”.

2. Społeczne Gimnazjum w Świdnicy – za nastrojową muzykę i wprowadzenie elementów teatru cieni w jasełkowej prezentacji „Jeden zero dla nieba”.

3. Szkoła Podstawowa Nr 6 w Świdnicy – za pomysłowe rozwiązania scenograficzne w prezentacji jasełkowej.

4. Szkoła Podstawowa Nr 8 w Świdnicy – za żywiołowe wyśpiewanie nowiny o Bożym Narodzeniu, niosącej ziarno pokoju, radości, miłości i szczęścia. Prezentacja jasełkowa i montaż słowno-muzyczny „Bóg się rodzi”.

5. Gimnazjum w Lutomii Dolnej – za plastykę prezentacji i dostosowanie treści do wieku wykonawców.

III . Fundacje, świetlice środowiskowe dzieci i młodzieży, parafie, ośrodki kultury

Nagrodzeni nagrodami finansowymi w wys. 500 zł

1. Gminny Ośrodek Kultury w Ligocie Polskiej – za spektakl jasełkowy teatralno-pantomimiczny wyrażający głęboką symbolikę prawd wiary z zaskakującą narracją w formie ruchu i gestu.

Wyróżnieni wyróżnieniami finansowymi w wysokości 200 zł dla każdej z grup:

1. Parafia pw. Bożego Miłosierdzia w Świdnicy – za autorski scenariusz „Dzieckiem stał się dla nas”, poprawną dykcję grających i wprowadzenie elementów teatru grozy.

2. Świetlica Wiejska w Burkatowie – za integracyjne pokoleniowo przedstawienie kolędnicze „Kolędziorze z królem Herodem” i prezentację tekstów mniej publikowanych.

3. Świetlica środowiskowa „Muchomorki” w Mieroszowie – za dobrą grę aktorską w międzypokoleniowej obsadzie w jasełkowym przedstawieniu „Trza się nawracać”.

4. Fundacja UT UNUM SINT w Świdnicy – za ciekawe rozwiązania scenograficzne w jasełkach „Dobry Pasterz”.

IV. Grupa uczestników dorosłych

Nagrodzeni nagrodami finansowymi w wys. 500 zł dla każdej z grup:

1. Świetlica Wiejska w Bystrzycy Górnej – za humor, ruch sceniczny, kolędnicze przyśpiewki i rozbawienie publiczności swą profesjonalną grą. Prezentacja kolędnicza „Gdzie turoń chodzi”.

Wyróżnieni wyróżnieniami finansowymi w wysokości 200 zł dla każdej z grup:

1. Środowiskowy Dom Samopomocy i Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno- Wychowawczy – za przypomnienie tradycyjnych polskich zwyczajów bożonarodzeniowych i nastrojową prezentację świątecznych piosenek niosących nadzieję na lepsze jutro.

Nagrody indywidualne za grę aktorską w postaci kart upominkowych oraz nagród rzeczowych otrzymują:

1. Stanisław Zarębiński z Przedszkola Publicznego Zgromadzenia Sióstr Prezentek w Świdnicy za rolę MIKOŁAJA
2. Malwina Kulig ze Szkoły Podstawowej w Pszennie za rolę HERODA .
3. ze Szkoły Podstawowej w Pszennie za WOKAL
4. Daniel Suchojad ze Społecznego Gimnazjum w Świdnicy za rolę LUCYFERA.
5. Stanisław Madziara ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 w Świdnicy za rolę FRANCISZKANINIA.
6. Maksymilian Gerus ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 w Świdnicy za rolę TURYSTY. Nagroda jurora Tadeusza Szarwaryna.
7. Hubert Hołdys ze Szkoły Podstawowej Nr 8 w Świdnicy za rolę KRÓLA Nagroda jurora ks. Romana Tomaszczuka.
8. Marcel Borkowski ze Szkoły Podstawowej Nr 8 w Świdnicy za rolę AKORDEONISTY. Nagroda jurora ks. Romana Tomaszczuka.
9. Wiktoria Kwiatkowska ze Szkoły Podstawowej Nr 105 w Świdnicy za rolę MARYJI
10. Konrad Kluza z parafii pw. Bożego Miłosierdzia w Świdnicy za rolę BELZEBUBA
11. Filip Kmera ze Świetlicy Wiejskiej w Burkatowie za rolę UŁANA.
12. Nikola Aftyka ze Świetlicy Środowiskowej „Muchomorki” w Mieroszowie za rolę ANIOŁKA
13. Izabela Zielińska ze Świetlicy Środowiskowej „Muchomorki” w Mieroszowie za rolę KUBY
14. Grzegorz Gałecki z Fundacji UT UNUM SINT w Świdnicy za rolę KRZYSIA
15. Lucyna Piątkowska z Domu Dziennego Pobytu Senior-Wigor za rolę Gerdy.

Zdjęcia: Łukasz Kufner

Poprzedni artykułAlosza Awdiejew z koncertem w Świdnicy [KONKURS]
Następny artykułWykonawca przystani nad zalewem wybrany