Strona główna Bez kategorii Harcerze dzielą się Betlejemskim Światłem Pokoju

Harcerze dzielą się Betlejemskim Światłem Pokoju

0

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Do akcji włączył się w 1991 roku Związek Harcerstwa Polskiego. Od lat harcerze dzielą się symbolicznym światłem. Zaprasza również Hufiec Świdnica.

światełko betlejemskie

12 grudnia, po raz dwudziesty piąty, płomień rozpalony został w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Dzień później trafił do Zakopanego. W Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach czekało na nie  ponad 1 650 harcerek i harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego, którzy zaraz po ceremonii przekazania zawieźli światło w rodzinne strony. Komendanci świdnickiego Hufca Misia Pamuła i Piotr Pamuła odebrali je podczas uroczystości w Bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu.  W Komendzie Hufca ZHP w Świdnicy można pobrać ogień prosto z Betlejem do 23 grudnia w godzinach 8.00 – 15.00. Tradycyjnie świdniccy harcerze przekażą także Betlejemskie Światło Pokoju władzom miasta i powiatu  w niedzielę o godz. 17.30 podczas Świdnickiej Kolędy.

***

Historia zaczyna się w Betlejem, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. Od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę zatrzymać się, powstrzymać złość i gniew. W 28-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się, by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, świadectwo wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami. W tym roku hasłem towarzyszącym akcji jest: „Zauważ człowieka”.

/materiały ZHP/

Poprzedni artykułDwanaście medali pływaków Neptuna!
Następny artykułOtwarcie dróg po remontach