Strona główna Bez kategorii Bożonarodzeniowa Gala pod znakiem piwa

Bożonarodzeniowa Gala pod znakiem piwa [FOTO]

1

A dokładnie – piwnej tradycji Świdnicy. Już po raz szesnasty Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Tony`ego Halika i starostwo świdnickie zaprosili  na świąteczną ucztę kulinarną. Gala Bożonarodzeniowa zawsze ma temat przewodnim, a tym razem były nim tradycje piwowarskie Świdnicy. Nie przypadkiem współgospodarzem stała się restauracja Manufaktura.

Manufaktura 21.12 (10)

To właśnie tutaj, w 1866 roku powstał browar, którego historia sięgała 1945 roku. Dziś do tradycji wystrojem i menu stara się nawiązać nowy właściciel obiektu, Jarosław Olejnik. Zanim goście skosztowali wspaniałych potraw, dyrektorka ZSHiT wyjaśniła, ze tradycja piwowarstwa nie znalazła się w temacie uroczystego spotkania przypadkiem. – Rok 2015/16 jest rokiem otwartej szkoły. Nasza postanowiła otworzyć się na tradycję i lokalną historię, a tutaj bardzo istotna rolę spełniało piwowarstwo. Świdnica słynęła ze swoich piw! – przypomniała dyrektorka, a te myśl rozwinęli w prezentacji uczniowie, sięgając do początków piwowarstwa, a kończąc na niebywałym sukcesie piwa świdnickiego, które było cenniejsze niż wiele gatunków win.

Manufaktura 21.12 (1)

Uczniowie pod okiem nauczycieli Joanny Dudy, Ewy Rudownik, Emilii Młynarczuk i Sebastiana Krzywdy przygotowali potrawy znakomicie znakomicie komponujące się z piwem, a były to m.in. dania z kaczki, ryb i królika. Goście zachwycali się gulaszem na piwie i znakomitymi pierogami. Na deser serwowano piernikowe tiramisu i kompot z suszonych owoców. Dodatkową atrakcją była prezentacja trzech najpiękniejszych dekoracji świątecznego stołu, wybranych przez publiczność podczas Festiwalu Stołów Świątecznych. Widzowie po prezentacji stołów w Galerii Świdnickiej wybrali trzy najpiękniejsze aranżacje: I miejsce zajęły Patrycja Kapłon i Maja Peryt z III a, II – Dawid Czerek i Michał Skawiński z III G, a III – Klaudia Miskiewicz i Kacper Wojtuszek również III G.

Gala co roku jest okazją do podziękowań i podsumowań roku w powiecie świdnickim. Gośćmi spotkania byli samorządowcy, dyrektorzy placówek powiatowych, przedstawiciele instytucji powiatowych, przedstawiciele służb mundurowych, członkowie organizacji pozarządowych i kombatanckich, a także duchowni różnych wyznań. Starosta Piotr Fedorowicz dziękował za dobra współpracę. – W mijającym roku narzuciliśmy sobie reżim finansowy, ale dzięki współdziałaniu z samorządami udało się przeprowadzić wiele inwestycji drogowych. Należy także wymienić budowę boiska przy III LO w Świdnicy i dobiegający końca gruntowny remont auli w I LO -największej sali widowiskowej w powiecie – wyliczył starosta, a zakończył złożeniem świątecznych życzeń.

/asz/

Zdjęcia Łukasz Kufner

 

 

Poprzedni artykułChłopcy z „Ekonomika” też jadą na finały
Następny artykułWróci ogród różany na plac 1000-lecia