Strona główna Bez kategorii Wróci ogród różany na plac 1000-lecia

Wróci ogród różany na plac 1000-lecia

7

Przedwojenne ryciny i zdjęcia pokazują, jak piękny był skwer przy okazałym budynku dawnego Banku Rzeszy (dziś również siedziba banku) w Świdnicy. W przyszłym roku ma zostać odtworzony historyczny wygląd, razem z fontanną i słynnymi różami. Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie prac.

plac Tysiaclecia 2

Zdjęcie ze strony dolny-slask.org.pl

Projekt powstał na podstawie historycznych informacji i zachowanych fotografii. Na pewno odtworzona zostanie fontanna, układ ścieżek, a przede wszystkim roślinność. Projekt dotyczący drzew, kwiatów i krzewów przygotowała pracownia Sztuka Ogrodów. Co zostanie zrobione? –  Projekt zakłada rewaloryzację szaty roślinnej w oparciu o dostępne materiały historyczne zakładając zgodność struktury gatunkowej i przestrzennej z okresem najświetniejszego rozwoju skweru tj. pocz. XX w. Istniejący i adaptowany drzewostan składa się głównie z lip szerokolistnych stanowiących osłonę wnętrza ogrodowego skweru od strony otaczających teren ulic. Projekt zakłada odtworzenie kompozycji szaty roślinnej zarówno formy i charakterystyczne układy roślinności (żywopłoty , masywy krzewów, rabaty różane i bylinowe, rabaty kwiatowe). Projekt przewiduje zastosowanie dużej różnorodności gatunków roślin (drzewa, krzewy liściaste, iglaste i zimozielone, róże (wielokwiatowe – polianty , parkowe, okrywowe, pnące oraz historyczne), byliny i rośliny cebulkowe oraz nasadzenia rabat kwiatowych z roślin jednorocznych – to tylko fragment szerokiego opisu, zapowiadający wyjątkowe bogactwo nasadzeń. Z przedwojennym wyglądem kłócić się będzie jedynie granitowy pomnik.

plac Tysiąclecia 3

Zdjęcie ze strony dolny-slask.org.pl

Na żadnych zdjęciach przedwojennych tego granitowego cokołu  nie ma. Dzisiaj nadal można odczytać rosyjskie litery i datę – 1945, od dawna nie ma natomiast czerwonej gwiazdy, która do 1989 wieńczyła budowlę. W 2012 roku świdnicki oddział Światowego Związku Żołnierzy AK wnioskował do ówczesnego prezydenta i Rady Miejskiej, by cokół zaadaptować na pomnik Polskiego Państwa Podziemnego. Sprawa nie doczekała się finału. Dziś wiadomo, że cokół zostanie na swoim miejscu, będzie poddany renowacji, ale nie zostanie zaadaptowany na nowe potrzeby.
pomnik 4

Na wszystkie zaplanowane prace potrzeba 1,2 miliona złotych. – Projekt zagospodarowania skweru przy pl. 1000-lecia Państwa Polskiego jest już gotowy. Miasto czyni starania o pozyskanie środków zewnętrznych na ten cel, a jednocześnie prowadzi postępowanie, związane z wyłonieniem wykonawcy. Prace rozpoczną się wiosną przyszłego roku – zapowiada prezydent Beata Moskal-Słaniewska. Finał planowany jest na październik 2016 roku.

/asz/

Poprzedni artykułBożonarodzeniowa Gala pod znakiem piwa [FOTO]
Następny artykułPierwszy triumf Gimnazjum Junior