Strona główna Bez kategorii 150 bombek, 14 świdnickich szopek

150 bombek, 14 świdnickich szopek [FOTO]

2

A dokładnie 153 wykonane przez dzieci bombki ozdobiły choinkę w reprezentacyjnej sali Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Mali twórcy odebrali w piątkowy wieczór certyfikaty z warsztatów, a nagrody wręczono autorom najpiękniejszych świdnickich szopek.

Szopki - Muzeum - 18.12 (18)

Zwycięska szopka z kamienica „Pod Hermesem”

Od lat Młodzieżowy Dom Kultury zaprasza dzieci i rodziców do wspólnego przygotowywania świątecznych ozdób. W tym roku w warsztatach malowania bombek wzięło udział ponad 200 osób, a duża sala Klubu Bolko pękała w szwach. Wymalowane i przystrojone z wyobraźnią olbrzymie kule ozdobiły okazałą choinkę w muzeum. Mali twórcy razem z certyfikatami otrzymali maskotkę świąteczną Świdnicy – „świdniferka”. Upominki wręczała Joanna Walerowicz przy wsparciu nauczycieli MDK.

Już po raz drugi z inicjatywy Dobiesława Karsta został zorganizowany konkurs na szopkę bożonarodzeniową z elementami świdnickiej architektury. Konkurs wspólnie organizowali Młodzieżowy Dom Kultury i Muzeum Dawnego Kupiectwa. Swoje prace zgłosiło 14 twórców i zespołów. Jury uznało, że najpiękniejsza jest ceramiczna szopka z kamienica „Pod Hermesem”, przygotowana przez dzieci z pracowni ceramicznej  MDK. Opiekunką projektu jest Elżbieta Tarnowska.

II miejsce zajęła drewniana szopka szopka z wieża ratuszową, a jej autorką są Lena Janus ze Szkoły Podstawowej nr 8 (przy wsparciu Artura Janusa). Trzecie miejsce jury przyznało dzieciom z grup I, II i IV (5-11 lat) pracowni plastycznej MDK pod opieką Wandy Szwegler za szopkę z motywem katedry świdnickiej.

Wyróżnienia otrzymały także szopki, przygotowane przez najmłodsze dzieci – z grupy „Poziomka” Europejskiej Akademii Dziecka, z Oddziału Przedszkolnego Szkoły Podstawowej nr 1 oraz z grupy „Gąsienice” z Niepublicznego Przedszkola „Frajda”. Jury wyróżniło także szopkę z zapałek, autorstwa osadzonego w świdnickim Areszcie Śledczym.

Nagrody i wyróżnienia wręczali prezydent Beata Moskal-Słaniewska, dyrektor Wiesław Rośkowicz jurorzy: Urszula Pawłowska i Andrzej Andrzejewski oraz kurator wystawy Dobiesław Karst.

/asz/

Zdjęcia Łukasz Kufner

Poprzedni artykułWeekendowy Magazyn Swidnica24.pl
Następny artykułTwórczość świdniczan w „Pomostach”