Strona główna Bez kategorii Warsztaty krytyki filmowej festiwalu SPEKTRUM

Warsztaty krytyki filmowej festiwalu SPEKTRUM

0

Dobra krytyka filmowa jest niemożliwa bez znajomości historii i teorii filmu, ale mogą się jej uczyć nie tylko filmoznawcy. Takie założenie przyświeca warsztatom krytyki filmowej dla młodzieży, organizowanym w ramach Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM, które rozpoczęły się dzisiaj w Inkubatorze Organizacji Pozarządowych.

 Warsztaty Filmowe - 12.11 (6)

 Warsztaty prowadzi Adam Kruk, ceniony krytyk filmowy młodego pokolenia związany z Wrocławską Fundacją Filmową. Przygotowany przez niego program podzielony będzie na dwie części – teoretyczną, podczas której młodzież zapozna się pokrótce z historią i teorią filmu, a także strukturą dobrego tekstu krytycznego. Po niej nastąpi część praktyczna, polegająca na napisaniu recenzji filmu „Demon” w reżyserii Marcina Wrony. Ciekawym zadaniem warsztatowym będzie ćwiczenie na dyscyplinę językową, podczas którego uczestnicy warsztatów będą musieli napisać recenzję o długości SMSa lub „twitta” (nieprzekraczającą 160 – 140 znaków).

Zadaniom praktycznym poświęcona będzie druga sesja warsztatowa, zaplanowana na sobotę, 14 listopada. Dzisiaj młodzież musiała przebrnąć przez część teoretyczną, która jednak wcale nie okazała się nudna. – Bardzo podobają mi się te warsztaty – przyznaje Martyna, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego ze Świdnicy. – Prowadzący jest pełen energii i pasji, dlatego z przyjemnością się go słucha. Motywy uczestniczenia w warsztatach są różne, większość osób zaczyna dopiero swoją przygodę z filmem, część z nich planuje ją jednak na dłużej. – Chcemy przede wszystkim nauczyć się innego spojrzenia na kino, odbierać filmy nie tylko jako rozrywkę, ale i dzieło sztuki – motywuje swój udział w warsztatach Ola z I Liceum Ogólnokształcącego ze Świdnicy.

W dobie internetu i mediów społecznościowych, gdy każdy może publikować swoje opinie w formie postów, recenzji czy gwiazdek, rodzi się pytanie o przyszłość zawodu krytyka. Czy warto się tego uczyć i czy opinia profesjonalnych krytyków wciąż jeszcze się liczy? – Zawsze będzie istnieć grupa ludzi inteligentnych, poszukujących dobrych tekstów krytycznych – odpowiada Adam Kruk – a poza tym, bez względu na to, co się pisze, czy posty, czy twitty, czy recenzje, ważne jest, żeby wypowiadać się kompetentnie. Tego trzeba uczyć się przez lata, ale solidne podstawy można zdobyć podczas tego typu warsztatów, jakie dzisiaj i w najbliższą sobotę przygotowali dla młodzieży organizatorzy pierwszej edycji Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM.

Aleksandra Furtak

Zdjęcia Łukasz Kufner

Poprzedni artykułŚwięto praw dziecka w Świdnicy [rozmowa z Rzecznikiem Praw Dziecka]
Następny artykułAKS nie ustrzelił Orła