Strona główna Bez kategorii „Krąg” czterdzieści lat w tańcu

„Krąg” czterdzieści lat w tańcu

0

W niezwykle bogatym dorobku mają dostojne polonezy, pełne ognia mazury i krakowiaki, a także dziesiątki najpiękniejszych polskich tańców. Występowali już w niemal wszystkich krajach Europy, a w sobotę 28 listopada zatańczą i zaśpiewają w świdnickim Teatrze, by uczcić swoje 40-lecie.  

krąg6

Zespół „Krąg” podczas występu

Zespół Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg” to poważna instytucja, która na przestrzeni dekad  wykształciła ponad setkę absolwentów, nauczyła tańczyć nawet tych, którzy nie śmieli przypuszczać, że kiedykolwiek zatańczą publicznie. Ale „Krąg” to przede wszystkim rodzina, w przenośni i dosłownie, gdyż w składzie zespołu wyswatanych zostało co najmniej kilka małżeństw. A wszystko to rozpoczęło się w 1975 roku z inicjatywy Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej i Świdnickiego Ośrodka Kultury, a przede wszystkim – Marii Skiślewicz, która od początku  istnienia zespołu jest jego dyrektorem artystycznym. Od trzydziestu lat prowadzi go razem z synem Wojciechem Skiślewiczem, obecnie głównym choreografem, którego talent i pasja pozwalają przypuszczać, że „Krąg” świętować będzie jeszcze nie jeden okrągły jubileusz.

Jesteśmy zespołem czysto amatorskim – mówi Maria Skiślewicz – u nas nie ma gwiazdorstwa i dołączyć może każdy, kto tylko ma na to ochotę. Może nie słyszeć muzyki, może nie mieć poczucia rytmu, może nie mieć żadnych muzyczno-tanecznych umiejętności, musi mieć tylko chęci. Każdego przyjmujemy jak członka rodziny i każda nowa osoba, która dołącza do zespołu musi najpierw poczuć się z nami dobrze, a później zostaje na dłużej.

Chociaż „Krąg” jest amatorskim zespołem to poziom jaki prezentuje zadziwia i zachwyca publiczność niemal na całym świecie. Dotychczas występował już między innymi w Czechach, Niemczech, Francji, na Węgrzech, Ukrainie, w Irlandii, Anglii, we Włoszech, Meksyku, Wenezueli, Bułgarii, Turcji czy Grecji.  Był laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Rosyjskiej i Radzieckiej, zdobył brązowy medal w Moskwie na Festiwalu „Otwarta Europa” oraz Nagrodę Grand Prix w Sewastopolu. Pomimo czterdziestu lat wciąż jest w niesamowitej formie, co zaprezentuje już w najbliższą sobotę podczas swojego koncertu jubileuszowego w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. Początek o godzinie 16.00, a w programie znajdzie się widowisko „Wesele spiskie”, polskie tańce ludowe i estradowe oraz występ zespołu z Ukrainy.

(af)

Zdjęcia: Facebook Zespołu „Krąg”

Poprzedni artykułI Turniej Slangu Młodzieżowego
Następny artykułŚroda Literacka: Wiersze i jaja