Strona główna Wydarzenia 600 tys. zł na przydomowe oczyszczalnie

600 tys. zł na przydomowe oczyszczalnie

4

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to ekologiczne i stosunkowo niedrogie rozwiązania, o jakie zabiega coraz więcej mieszkańców Świdnicy i okolicznych wsi. Znaczącą pomoc w ich tworzeniu zapewnia Gmina Świdnica, która co roku przeznacza na ten cel dofinansowanie rzędu kilkuset tysięcy złotych.

oczyszczalnia-6

Budowanie przydomowych oczyszczalni ścieków przyczynia się w szybszego uporządkowania gospodarki ściekowej na terenie gminy, ponieważ powstają one przy tych nieruchomościach, które w danym roku nie zostały objęte planem skanalizowania w systemie zbiorczym. Gmina Świdnica wspiera ich budowę od 2008 roku. – Na przestrzeni 4 lat dofinansowaniem objętych zostało 142 urządzeń kanalizacyjnych, na łączną kwotę 1,47 mln zł – mówi wójt gminy Teresa Mazurek.

W 2015 roku dotację na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków lub szczelnych zbiorników bezodpływowych otrzymało 46 nieruchomości w miejscowościach: Gogołów, Pogorzała, Wiśniowa, Sulisławice, Zawiszów. Wysokość dofinansowania do budowy jednego przedsięwzięcia wynosi: – 90% kosztów wybudowania oczyszczalni ścieków przeznaczonej dla mniej niż 15 osób, maksymalnie 12 000,00 zł, – 80% kosztów wybudowania oczyszczalni ścieków przeznaczonej dla więcej niż 15 osób, maksymalnie 35 000,00 zł, – 70% kosztów wybudowania szczelnego zbiornika bezodpływowego (szamba) maksymalnie 10 000,00 zł.

– 10 gospodarstw domowych dokonało już rozliczeń finansowych i korzysta z ekologicznych rozwiązań – informuje Agnieszka Wójcik, kierownik działu ochrony środowiska – Kolejne 32 zgłosiły już montaż oczyszczalni, a pozostałe są w trakcie realizacji. Łączna wartość dofinansowania zarezerwowana, w tym roku w budżecie gminy opiewa na kwotę blisko 600 tys. zł.

O dofinansowanie mogą ubiegać się właściciele nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym, znajdującej się na terenie, który zgodnie z koncepcją kanalizacji Gminy Świdnica nie został przewidziany do skanalizowania w systemie zbiorczym.

(oprac. red.)

Poprzedni artykułPół miliona dla maluchów i seniorów
Następny artykułNarkotyki i broń w świdnickich mieszkaniach