Strona główna 112 Odblask i… mandat dla niewidocznych pieszych

Odblask i… mandat dla niewidocznych pieszych

5

Metodę kija i marchewki zastosują dzisiaj policjanci w wydziału ruchu drogowego KPP w Świdnicy. Będą patrolować drogi na terenie powiatu, a pieszym, idącym po zmroku bez odblaskowych elementów na ubraniu wręczą mandaty i odblaski.

odblaski3

– Akcja potrwa od 18.00 do 21.00 – mówi Magdalena Ząbek, oficer prasowy KPP w Świdnicy. Działania policjantów mają przypomnieć, że po zmroku piesi są kompletnie niewidoczni i narażają się na śmierć. Niemal dokładnie rok temu z takiego powodu w Jagodniku zginął  54-latek, który szedł poboczem nie dość, że po niewłaściwej stronie, to na dodatek w ciemnym ubraniu. Kierowca nie miał szans, by zahamować przed pieszym, bo go nie widział.

Policja przypomina:

Od 31 sierpnia 2014 każdy pieszy, który będzie się poruszał po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego będzie groził mandat – od 20 do 500 zł.

Dotychczasowe zapisy ustawy – prawo o ruchu drogowym nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie na osoby poniżej 15 roku życia. Teraz ustawodawca rozszerzył go na wszystkich, niezależnie od wieku, którzy będą poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy będzie mógł się poruszać po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli będzie się znajdował na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie będzie miał zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

/opr. red./

Poprzedni artykułBezpłatna mammografia w Marcinowicach
Następny artykułDekoria na drugim stopniu podium! [FOTO]