Strona główna Bez kategorii Konflikt nie musi kończyć się sądem

Konflikt nie musi kończyć się sądem

0

Konflikty, spory a nawet sprawy karne nie muszą kończyć się procesem. Czasem wystarczy rozmowa lub negocjacje w obecności wykwalifikowanej osoby, która zachowując bezstronność pomaga dojść do porozumienia i ugody. Taka forma nazywana jest mediacją. Dziś rozpoczął się Międzynarodowy Tydzień Mediacji. Z tej okazji w świdnickim Sądzie Okręgowym zostało zorganizowane spotkanie z mediatorami.

mediacja 1
W dzisiejszym spotkaniu wzięli udział uczniowie z Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy. Została zaaranżowana sytuacja konfliktowa, na przykładzie której mediatorki opowiadały o swojej pracy. Był to konflikt pomiędzy dwiema siostrami. Każda z córek chciała dostać dynię. Jedna chciała ugotować z niej zupę, druga chciała zrobić halloweenowy lampion. Gdy otrzymały w końcu dynię, nie mogły się dogadać, która z niej skorzysta. – W tej sytuacji konflikt mógł urosnąć do takich rozmiarów, że obie strony musiałyby spotkać się w sadzie. Są jednak sytuacje, że wystarczy rozmowa przy bezstronnym mediatorze, by osiągnąć porozumienie – tłumaczyli mediatorzy. Na spotkaniu obecna była również sędzia Agnieszka Połyniak, która przedstawiła uczestnikom instytucję sądu.

mediacja 2
W związku z obchodami „Tygodnia Mediacji” w dniach 12-17 października 2015 r. w Sądzie Okręgowym w Świdnicy odbędą się dyżury mediatorów. Wszystkich zainteresowanych instytucją mediacji jako pozasądowym sposobem rozwiązywania konfliktów i sporów zapraszamy po bezpłatne informacje w dniach: 12. Października godz. 10.00 – 14.00, pok. nr B-017 dyżur pełni mediator – Joanna Trojan-Skała, oraz 14 października godz. 10.00 – 14.00, pok. B-017 dyżur pełnią mediatorzy – Pani Katarzyna Stefanienko i Irena Jańczyńska – Niedośpiał. W związku z Międzynarodowym Dniem Mediacji, który przypada 15 października 2015 r. w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych przy ul. Długiej 33 w godz. 14.30 – 17.00 odbędzie się spotkanie dla mieszkańców Świdnicy i jej okolic pod hasłem „MEDIACJA – SZANSĄ NA ZMIANĘ”.
/PSM/

Poprzedni artykułStrategia i odpowiedzialność – bezpłatna konferencja
Następny artykułW elitarnym gronie stypendystów ministra edukacji