Strona główna Bez kategorii Czekoladki jednak ze Świdnicy?

Czekoladki jednak ze Świdnicy?

5

Firma Lotte Wedel nie zamierza się pozbyć 22 hektarów, które w 2011 roku kupiła w Świdnicy pod budowę fabryki słodyczy. Koncern nie chce odsprzedać gruntu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, mimo że w lipcu stracił zezwolenie na działalność w tejże strefie, a co za tym idzie – ulgi.

lotte (1)

Takiego dzika z czekolady firma podarowała 4 lata temu władzom Świdnicy. Co się stało z prezentem, nie wiadomo. W Urzędzie Miejskim dzika nie ma.

O odmowie sprzedaży gruntu poinformowała podczas spotkania z mieszkańcami osiedla Zawiszów prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska. Firma zresztą nigdy nie zadeklarowała wprost, że rezygnuje z inwestycji. Na razie jest jednak ugór, który zarasta chwastami i samosiejkami. Prezydent zapowiedziała, że miasto upomni właściciela, by uporządkował teren.

 Lotte Wedel w 2011 roku otrzymało zezwolenie na prowadzenie działalności w specjalnej strefie, co wiązało się z dużymi ulgami w podatkach. Dokument wręczano podczas uroczystości w Muzeum dawnego Kupiectwa, a władze miasta otrzymały w prezencie imponującego dzika z czekolady.  Pierwsza fabryka miała powstać  w 2013 roku. W 2012 roku koncern zrezygnował z ubiegania się o unijną dotację na budowę zakładów. Ten rok był także czasem znacznych strat w udziałach Lotte na europejskim rynku. W zezwoleniu firma deklarowała zatrudnienie co najmniej 30-tu osób, ale nieoficjalnie mówiło się nawet o 500. Zezwolenie było ważne do 15 lipca 2015 roku. Koncern zwrócił się do ministra gospodarki o wygaszenie zezwolenia i taka decyzja została wydana.

Delegacja koncernu pojawiła się w Świdnicy w lutym tego roku. Z prezydent Beatą Moskal-Słaniewską i zastępcami Markiem Suwalskim i Szymonem Chojnowskim spotkali się kierownik ds. integracji Matoi Takada, kierownik planowania korporacyjnego Kazunori Yanagishita i kierownik projektu Marek Konecki i rozmawiali o inwestowaniu w Świdnicy. W spotkaniu z przedstawicielami Lotte Wedel uczestniczyli także: dyrektor departamentu obsługi inwestora WSSE „INVEST-PARK” Beata Rzemyszkiewicz oraz dyrektor Centrum Wspierania Biznesu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej Łukasz Czajkowski. Znów padły deklaracje o chęci inwestowania w Świdnicy i znów zapadła cisza. Na pytanie Swidnica24.pl, co dalej, rzeczniczka Lotte Wedel Magdalena Kołodziejska pod koniec lipca odpowiedziała: Lotte Wedel nie zrezygnowało z budowy fabryki, a jedynie odroczyło w czasie prace nad tą inwestycją. Wygaśnięcie terminu zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w ramach WSSE „INVEST – PARK” nie wyklucza budowy fabryki w przyszłości. Kwestie szczegółowego planu oraz zatrudnienia wciąż są analizowane i kiedy uznamy to za właściwe, rozpoczniemy inwestycję.

/asz/

Poprzedni artykułPodział punktów w starciu z głogowskim beniaminkiem
Następny artykułŚwidnicki Jubilat doceniony w województwie