Strona główna Magazyn Kuchnia Czary Penelopy: Khinkali, gruziński kuzyn pierogów z mięsem

Czary Penelopy: Khinkali, gruziński kuzyn pierogów z mięsem

1

Tak to już ze mną jest, że gdy przeczytam opis potrawy, która wzbudzi moją ciekawość, to od razu muszę ją sprawdzić. Tak stało się i tym razem, podczas lektury książki Marcina Mellera i jego żony Anny Dziewit-Meller pt. „Gaumardżos”.

khinkali pierożki

Autorzy, prócz swoich przygód, opisywali również uczty i gruzińskie jedzenie. Najbardziej autorzy chwalili khinkali- rodzaj pierogów z mięsem. Opisy były tak smakowite, że zapragnęłam spróbować tego specjału. Nie mając w planach w najbliższym czasie wycieczki w tamte strony, postanowiłam wyczarować sobie trochę Gruzji w swoim domu. To, co stworzyłam, zauroczyło mnie i moich domowników. Robiłam już chyba wszystkie rodzaje pierogów, pielmieni i kołdunów z mięsem. Jednak te gruzińskie smakowały i wyglądały od nich zupełnie inaczej. Z ciasta tworzy się sakiewki, z dzióbkiem na środku. I właśnie ten dzióbek służy podczas konsumpcji do trzymania. Autor udziela takiej oto wskazówki: „…odwracamy pieróg do góry nogami, trzymając za wystającą końcówkę, nadgryzamy, wysysamy rosół i dopiero potem zjadamy resztę.” Opis tak mnie zaintrygował, że od razu rozpoczęłam poszukiwania przepisu na to proste, smaczne i sycące danie.
A oto efekty moich poszukiwań:

POTRZEBA

Farsz:
300 g wołowiny
200 g wieprzowiny
2 cebule
3 łyżki posiekanej natki pietruszki
1 niepełna szklanka ciepłej wody
1/2 łyżeczki zmielonych nasion kolendry lub kminku. Pamiętaj, albo jedno, albo drugie! Nie razem!
sól
świeżo zmielony czarny pieprz-dość sporo

Ciasto:
500g mąki+mąka do podsypania
pół łyżeczki soli
1 szklanka gorącej wody

PRZYGOTOWANIE

Farsz:
Do zmielonego mięsa dodaj drobno posiekaną cebulę, posiekaną natkę pietruszki, kolendrę/kminek, sól oraz świeżo zmielony pieprz. Dokładnie wymieszaj farsz, następnie dodaj ciepłą wodę i jeszcze raz wymieszaj wszystkie składniki.
Ciasto:
Do dużej miski wsyp połowę przygotowanej mąki i sól. Wlej gorącą wodę i mieszaj, dosypując pozostałą mąkę. Gdy składniki się połączą, wyłóż ciasto na stolnicę i zagniataj ciasto do uzyskania elastyczności. Wyrabiaj je ok. 5 minut. W razie potrzeby dodaj trochę mąki lub wody. Gotowe ciasto podziel na 4 równe części, podczas gdy jedną część będziesz rozwałkowywać, resztę przykryj miską lub ściereczką by nie obeschło. Ciasto rozwałkuj cieniutko na grubość około 1,5 mm. Wycinaj kółka o średnicy 5-6 cm. Kółeczka ciasta możesz jeszcze delikatnie rozciągnąć w dłoniach lub rozwałkować.Na środku każdego krążka ułóż łyżeczkę farszu, zbieraj fałdki placka zlepiając je pośrodku, tworząc coś na kształt sakiewki z wyraźnym ogonkiem na górze. Uważaj, aby przy tej czynności nie porwać ciasta.

Pierożki gotuj partiami w garnku z osolonym wrzątkiem około 10-15 minut od chwili wrzucenia. Po wrzuceniu lekko przemieszaj, aby nie przywarły do dna. Podawaj na ciepło posypane pieprzem, posiekaną natką pietruszki lub skropione octem winnym. Pyszne!

Penelopa Rybarkiewicz-Szmajduch

Poprzedni artykułDroga w Pszennie gotowa
Następny artykułPiękniejszy świat Beaty: Felieton z pajęczyną