Strona główna Bez kategorii Lasy bliżej turysty

Lasy bliżej turysty

4

Świdnickie nadleśnictwo jako  pierwsze w Polsce przygotowuje się do opracowania strategii turystycznej. – Obejmujemy tereny w 7 powiatach, 24 gminach. By naprawdę zadbać i o las, i o turytów, musimy działać wspólnie, a potrzeby każdej z gmin są inne – tłumaczy nadleśniczy Jan Dzięcielski. Prace nad strategią  rozpoczęło sympozjum w Stacji Edukacji Przyrodniczej w Świdnicy z udziałem samorządowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji odpowiedzialnych za ochronę środowiska.

pl 6

Leśnicy sami przygotowują miejsca dla turystów, m.in. platformy widokowe takie jak ta w Zagórzu Śląskim.

Wstępną analizę i charakterystykę gmin przygotował profesor Andrzej Czerniak z Uniwersytetu Przyrodniczego. Główne wyzwania to ujednolicenie oznakowań tras turystycznych i rowerowych, stworzenie komunikacji zbiorowej do największych atrakcji nadleśnictwa, zwłaszcza w Górach Sowich i miedzy ośrodkami narciarskimi, opanowanie niezmiennego problemu zaśmiecania lasów, koordynowanie dużych imprez (np. rajdów rowerowych).

lasy strategia

Konieczne jest  stworzenie bazy danych i udostępnienie jej turystom za pomocą portalu internetowego, tradycyjnych przewodników i punktów informacyjnych. W takiej stale aktualizowanej bazie powinny się znaleźć informacje o szlakach, ścieżkach edukacyjnych, trasach rowerowych, bazie gastronomicznej, pensjonatach, agroturystykach, atrakcjach, parkingach, komunikacji – sugerowali samorządowcy. To stworzenia takiego portalu przymierza się Stowarzyszenie Góry Sowie, ale – co podchwycili niemal wszyscy – najlepszym rozwiązaniem byłoby objecie takim działaniem całego nadleśnictwa.

Pierwszym krokiem do stworzenia strategii turystycznej są ankiety, w których samorządowcy i społecznicy wskażą  największe problemy, ale także podzielą się swoimi pomysłami i oczekiwaniami.

/asz/

Poprzedni artykułKto zgubił psa i…kozę?
Następny artykułKto zostanie laureatem 8.Okiem Młodych?