Strona główna Bez kategorii Ekologiczna sobota w Świdnicy

Ekologiczna sobota w Świdnicy [FOTO]

0

Zbiórka elektrośmieci i makulatury, a przy tym dobra zabawa i wiele atrakcji czekały na mieszkańców podczas pikniku ekologicznego. Akcje po raz pierwszy zorganizował Urząd Miejski w Świdnicy.

piknik_13
Od 10.00 do 16.00 świdniczanie przynosili na parking przed magistratem makulaturę oraz zużyty sprzęt elektryczny
i elektroniczny. W zamian za oddane odpady mieszkańcy otrzymywali drobne upominki – ekologiczne gadżety i sadzonki drzewek. W specjalnym punkcie informacyjnym każdy mógł uzyskać odpowiedzi na pytania związane z gospodarką odpadami komunalnymi w mieście, a także zgłaszać swoje uwagi odnośnie jej funkcjonowania.
Na najmłodszych czekały liczne atrakcje – gry i zabawy. Poprzez wspólną zabawę najmłodsi dowiedzieli się, dlaczego warto żyć ekologicznie i co to tak właściwie znaczy być „eko”.

piknik_3

Festyn został zorganizowany po raz pierwszy. Ma on na celu edukację dzieci, młodzieży, jak również osób dorosłych w zakresie gospodarowania odpadami. Planujemy organizować tę imprezę cyklicznie – powiedział Krystian Werecki z Urzędu Miejskiego w Świdnicy. – Przygotowaliśmy dla dzieci zabawy animacyjne z wykorzystaniem chusty Klanzy. Jest malowanie buziek, puszczanie baniek mydlanych. Do tego dzieci mogą zrobić własne narzędzia do puszczana baniek. Mamy również Eko kącik, w którym będziemy przygotowywać razem z dziećmi zabawki i inne użyteczne rzeczy z wytłoczek po jajkach, rolek po papierze toaletowym, elementów plastikowych. Dzięki temu dzieci uczą się, że nie wszystko od razu musi trafić do kosza, ale może być jeszcze wykorzystane – opowiadała podczas festynu Ewa Kasprzyk.

Ten piknik to dopiero początek naszych działań w temacie ekologii w Świdnicy. Już niedługo rozpoczniemy edukację proekologiczną w szkołach, organizując ciekawe zajęcia dla dzieci połączone z wycieczkami. Zaczynamy od najmłodszych po to, aby wyrabiali w sobie dobre nawyki np. w kwestii segregacji odpadów – dodaje Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy. Kolejny piknik ekologiczny planowany jest na wiosnę przyszłego roku, a następna  kolejna zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego jeszcze w tym roku, w grudniu.

piknik_2
W Świdnicy na co dzień tego typu odpady, jak również odpady wielkogabarytowe (meble, zużyte opony itp.) przyjmuje Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów przy ulicy Metalowców 4 od poniedziałku do piątku w godzinach od 12.00 – 18.00, a w soboty od 10.00 – 16.00.

/PSM/

Poprzedni artykułJak uczyć? „Okiem Młodych” o przyszłości edukacji
Następny artykułPolonii Świdnica stuknęła siedemdziesiątka! [FOTO]