Strona główna Bez kategorii Jak uczyć? „Okiem Młodych” o przyszłości edukacji

Jak uczyć? „Okiem Młodych” o przyszłości edukacji

0

Już w najbliższy poniedziałek, 21 września w Świdnicy startuje 8. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”. Drugiego dnia Festiwalu zajmiemy się tematem nauczania: po pokazie „Alfabetu” Erwina Wagenhofera odbędzie się objęta patronatem merytorycznym Dolnośląskiej Szkoły Wyższej debata o przyszłości edukacji.

Alfabet
W swoim ostatnim filmie Wagenhofer genialnie punktuje słabości instytucjonalnego systemu edukacji: przestarzałe schematy, standaryzację, w konsekwencji – osłabianie indywidualnego potencjału dzieci. Film austriackiego mistrza dokumentu pokazuje, jakie mogą być alternatywne drogi nauczania najmłodszych. Poruszający i pouczający film z miejsca stał się przebojem nie tylko wśród pedagogów, ale też pośród wielu rodziców.

Zwiastun filmu „Alfabet”:

W organizowanej we współpracy z Dolnośląską Szkołą Wyższą debacie postaramy się odnieść do wątków podjętych w filmie i zastanowimy się, jaka jest dziś funkcja edukacji, co tak naprawdę oznacza „program nauczania” i jak powinniśmy organizować szkoły, żeby lepiej edukowały młodzież? Czy alternatywne metody nauczania niosą jakąś nadzieję na rozwój świadomego swojej wartości i potencjału społeczeństwa? W rozmowie udział wezmą: prof. DSW dr hab. Maria Reut – kierownik Wydziałowej Pracowni Sztuk Nowoczesnych DSW, dr Tomasz Tokarz – kierownik Zakładu Historii Edukacji DSW, red. Wiesław Gałązka – absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, dziennikarz i publicysta, komentator medialny w zakresie komunikacji społecznej i politycznej, reklamy i public relations oraz Krystyna Kowalonek – dyrektor Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych im. Jana III Sobieskiego w Świdnicy.

Pokaz filmu oraz debata odbędą się we wtorek, 22 września, o godzinie 18:00 w Świdnickim Ośrodku Kultury. Więcej szczegółów na www.OkiemMlodych.pl oraz na stronach Okiem Młodych na Facebooku i Instagramie. Na 8. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” zapraszają Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Wrocławska Fundacja Filmowa.

Poprzedni artykułRowerowe święto
Następny artykułEkologiczna sobota w Świdnicy [FOTO]