Strona główna Bez kategorii „Drugie” czeka na absolwentów

„Drugie” czeka na absolwentów

2

Na początku października po raz dziesiąty spotkają się absolwenci II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. Szkoła kończy 65 lat! Zapisy na zjazd przyjmowane są do 25 września.

II LO
3 października w murach II LO będzie można spotkać się ze znajomymi, z przedstawicielami różnych roczników, wychowawcami, dyrekcją i pracownikami szkoły, obejrzeć ciekawy program artystyczny, wysłuchać wspomnień i wystąpień okolicznościowych. A spacerując po salach i korytarzach liceum przy ul. Równej, warto będzie zasiąść w klimatycznych kawiarenkach i skosztować specjałów przygotowanych przez obecne pokolenia młodzieży. „Drugie” zaprasza w swe gościnne progi w sobotę 3 października o godz. 10.00 do auli szkolnej. Oficjalne uroczystości poprzedzi msza św., która zostanie odprawiona przez absolwentów kapłanów w kościele św. Krzyża przy ul. Westerplatte 4 w Świdnicy. Zgłoszenia na adres [email protected] do 25 września.

II LO 1

Szkoła o swojej historii:

W roku szkolnym 1949/50 ówczesne władze oświatowe, przy współudziale Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, wydały decyzję dotyczącą utworzenia w Świdnicy drugiej szkoły kształcącej na poziomie średnim, która nosiła miano „Szkoły Ogólnokształcącej Stopnia Podstawowego i Licealnego TPD”. Miała ona charakter szkoły świeckiej i działała pod patronatem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Szkoła ta miała pierwszą swoją siedzibę przy al. Wojska Polskiego, a następnie przy ul. Folwarcznej 2. Od 1951 r. szkoła ta zaczęła funkcjonować już w budynku przy ul. Równej 11, a rok później pierwsi absolwenci opuścili szkolne mury (16 dziewcząt i 3 chłopców). Od 1 września 1955 r. zmieniono nazwę szkoły na „Szkołę Podstawową i Liceum Ogólnokształcące TPD”. W następnym roku była to już „Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące”. Od początku swojej działalności szkoła słynęła z zamiłowania do turystyki, z organizowania pieszych wędrówek po Dolnym Śląsku, całej Polsce, a w roku 1960 szkolny obóz wędrowny dotarł do Czechosłowacji. Przyszły też pierwsze sukcesy naukowe. W maju 1966 r. miała miejsce uroczystość nadania szkole imienia gen. Al. Zawadzkiego. Odtąd funkcjonowała nazwa ”II Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Al. Zawadzkiego w Świdnicy”. Wśród czynników, które zadecydowały o wyborze tego patrona, był świecki charakter szkoły.

W początkowym okresie działalności liceum dyrektorzy zmieniali się bardzo często. Dopiero od stycznia 1967 r. sytuacja ustabilizowała się, gdy dyrektorem został nauczyciel biologii, miłośnik poezji i kolekcjoner złotych myśli – Zenon Michalczyk (pseud. „Słoneczko”), który pełnił swoją funkcję przez kolejne 24 lata. W tym też roku zaczęto realizować reformę liceum ogólnokształcącego, jako szkoły czteroletniej. W październiku 1972 r. oddano do użytku prawdziwe laboratorium języków obcych, mieliśmy pierwszego laureata olimpiady (biologicznej) oraz dwójkę finalistów (biologia i jęz. rosyjski). Od 1973 r. wprowadzono klasy sprofilowane. 1 września 1977 r. szkoła przybrała nazwę: „Zespół Szkół Ogólnokształcących II Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Al. Zawadzkiego w Świdnicy”, gdyż do II Liceum dołączyło Liceum dla Pracujących oraz Średnie Studium Zawodowe. W tymże roku Samorząd Uczniowski wydał pierwszy numer szkolnego pisma „Diariusz Żaków” (ukazuje się do dzisiaj), uczennica II LO zdobyła ogólnopolskie wyróżnienie na najlepszą pracę maturalną, a chór II LO (ok. 120 uczniów) wraz z dyrygentem zastali odznaczeni nagrodami Miasta Świdnicy. W następnym roku gościliśmy delegację Węgrów.
W październiku 1980 r. podczas IV Zjazdu Absolwentów nadano medal Prymusa 24 absolwentom z lat 1955-1977, a liceum obchodziło swoje 30-lecie i zostało odznaczone Medalem Komisji Edukacji Narodowej. W pamiętnym roku 1989 wzięliśmy udział w Mszy Pojednania w Krzyżowej, a w szkole otwarto pierwszą nowoczesną pracownię komputerową z 10 komputerami typu „Junior”.

Decyzją Rady Pedagogicznej w lutym 1990 r. zniesiono patrona szkoły i odtąd nazywaliśmy się „Zespół Szkół Ogólnokształcących II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy”. Wróciła do szkół nauka religii, odbył się I Festiwal Piosenki Świątecznej (dotrwał do XX wydania), a szkoła zatrudniła własną księgową.
1 stycznia 1991r. stanowisko dyrektora szkoły objął Bogusław Wojskowicz (nauczyciel wychowania fizycznego), który przepracował w „Drugim” przeszło 36 lat, a przez 20 lat i 8 miesięcy był kolejnym dyrektorem. Oprócz nieustannej i wszechstronnej modernizacji budynku szkolnego dyr. B. Wojskowicz dbał o poszerzanie bazy dydaktycznej szkoły. Powstała druga pracownia komputerowa, naukę rozpoczęła największa w historii ilość klas (28), a liceum przeszło na samodzielny rozrachunek. Szkoła uczestniczyła w kilku programach (autorski program nauczania jęz. niem. „Trident”, „Elementarz”, „Program Wspierania Uzdolnień” itp.), powstał Klub Inteligencji Europejskiej, przeprowadzono I Ogólnoszkolne Dyktando, kontynuowano szeroką współpracę ze środowiskiem lokalnym i krajowym. W roku dwutysięcznym wzięliśmy m.in. udział w pierwszych świdnickich Targach Szkół, w prareferendum w sprawie integracji z Unią Europejską, w ogólnopolskiej konferencji ”Młodzi wobec wyzwań polityki prorodzinnej”, a w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Warszawie odebraliśmy wyróżnienie w konkursie dla młodych dziennikarzy. Zorganizowano też w szkole I Tydzień Kultury Słowa przy współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim.

W 2002 r. w wyniku reformy oświaty szkoła przekształciła się w 3-letnie LO. W 2003 r. w zwycięskiej drużynie I Świdnickiej Cyberolimpiady znalazło się dwoje uczniów z naszego liceum (już tylko 3-letniego), odbyły się I Mistrzostwa ZSO w Sportach Zimowych, a w czerwcu głosowaliśmy w ogólnonarodowym referendum w sprawie przyjęcia Traktatu akcesyjnego do UE. Od 2004 r. przeprowadzane były w szkole systematycznie niepowtarzalne „British&American Days”, biblioteka szkolna obchodziła uroczyście swoje święto, a młodzież z sukcesami uczestniczyła w wielu olimpiadach przedmiotowych, turniejach, zawodach i konkursach na wszystkich szczeblach.
W roku 2005 po raz pierwszy nasi trzecioklasiści tańczyli w I Świdnickim Polonezie na Rynku w Świdnicy, a potem w maju pisali egzamin maturalny wg zasad tzw. nowej matury.

W październiku 2010 r. szkoła uroczyście obchodziła swoje 60-lecie połączone z IX Zjazdem Absolwentów.
Od 1 września 2011 r. dba o szkołę kolejny dyrektor – Jacek Iwancz, absolwent II LO, nauczyciel chemii i były wicedyrektor. Kontynuuje on nie tylko tradycje szkoły i system zarządzania wypracowany przez poprzednich szefów placówki, ale stara się by liceum było znaną i bardzo dobrze notowaną szkołą nie tylko w środowisku lokalnym, ale także w całym kraju i w Europie. To entuzjasta współpracy z zagranicą, od wielu lat koordynator unijnego programu Sokrates Comenius w Świdnicy. Dzięki dyrekcji i nauczycieli języków obcych nasza szkoła już od 2004 r. prowadzi systematyczną, zorganizowaną wymianę grup młodzieży. Zaprzyjaźniliśmy się już z Niemcami, Anglikami, Czechami, Hiszpanami, Grekami i Włochami, a wzajemna wymiana doświadczeń pedagogicznych jest źródłem nowych pomysłów do pracy z uczniami. Pod kierownictwem dyr. Jacka Iwancza, jego zastępczyń (także absolwentek II LO): p. Zofii Skowrońskiej-Wiśniewskiej i p. Beaty Dratwy szkoła wytycza nowe kierunki współpracy z młodzieżą, nauczycielami i rodzicami oraz wieloma instytucjami, nie tylko lokalnymi. Od lat jesteśmy w stałym i niezwykle intensywnym kontakcie z uczelniami wrocławskimi, gdzie młodzież uczestniczy w wykładach, laboratoriach, warsztatach i pokazach.

II LO 2

Absolwenci szkoły, o których należy wspomnieć:

Aktorzy – Juliusz Chrząstowski, Stary Teatr, Kraków, aktor filmowy i teatralny, reżyser, prowadzi warsztaty teatralne dla młodzieży i dorosłych, współtwórca Alchemii Teatralnej,
Konrad Marszałek, aktor Teatru Rampa w Warszawie,
Jerzy Kramarczyk, aktor filmowy, stworzył grupę teatralną Sigma w Świdnicy, Współpracował z TVN-em,

Politycy- Krzysztof Czapla, konsul RP w Vancouver,Kanada, radni, prezydenci: Wojciech Murdzek, Ireneusz Pałac, Szymon Chojnowski,
Ciekawe zawody – Jerzy Zagórski – ufolog światowej sławy,
Kamil Omar Kuraszkiewicz – egiptolog, pracownik naukowy UW,
Agata Stępień – japonistka,tłumaczka,badaczka kultur Wschodu,
Marzena Lizurej- specjalistka od kwestii gender,publicystka,
Dawid Tymiński – fashionista, bloger modowy,specjalista od wizerunku,
Marek Smółka – głos radiowej ” Zetki”, dziennikarz,

Krytycy literaccy
Jarosław Komorowski – Instytut Sztuki przy PAN-ie, szekspirolog, Warszawa,
Dagmara Chojnacka – tłumaczka, recenzentka, felietonistka w Radiu Wrocław,
Katarzyna Lemańska – teatrolożka, publikuje w „Didaskaliach”,
Mateusz Witkowski – poeta, dramaturg, krytyk literacki,Kraków,

Literaci – Wojciech Koryciński- polonista, autor powieści kryminalnych, których akcja toczy się w Świdnicy – ” Ulica Pańska”, ” Niebieskie Zakony”,
Sobiesław Nowotny – tłumacz, historyk,autor publikacji popularnonaukowych o Świdnicy i jej zabytkach,
Artyści – Mariusz Kędzierski – grafik,rysownik, zwycięzca międzynarodowych konkursów.

 

 

Poprzedni artykułStartuje tydzień z filmem dokumentalnym
Następny artykułKlasa mundurowa w Warszawie