Strona główna Bez kategorii Startuje tydzień z filmem dokumentalnym

Startuje tydzień z filmem dokumentalnym

0

Świdnica już po raz ósmy będzie gościć najlepsze międzynarodowe kino dokumentalne. Przed nami tydzień filmowych wrażeń, podczas których zobaczymy 30 filmów krótko- i długometrażowych, sześcioodcinkowy serial dokumentalny, a do tego czekają nas spotkania z twórcami, debata i wydarzenia towarzyszące. 8. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” startuje już dzisiaj.

Wenders

Kadr z filmu „Sól Ziemi”

Filmem, który zainauguruje imprezę, będzie powstała we współpracy Wima Wendersa i Juliano Ribeiro Salgado „Sól ziemi” – piękna opowieść o brazylijskim fotografie Sebastião Salgado, który dokumentując przez cztery dekady ludzkość, był świadkiem najważniejszych wydarzeń na świecie. Przed seansem zapraszamy na monodram „Start. Apokalipsa 4.0” w wykonaniu wrocławskiego aktora, Tomka Lipki. Gala otwarcia festiwalu rozpocznie się o godzinie 19:00 w Świdnickim Ośrodku Kultury, Rynek 43 (pierwszeństwo wstępu mają osoby z zaproszeniami).

Słuchać głosu miasta. Lech Moliński, dyrektor artystyczny festiwalu, o tegorocznym „Okiem Młodych”:

 Dzień dobry! – Usłyszałem w świdnickim Rynku od nieznanego mi mężczyzny z włosami delikatnie przyprószonymi siwizną. – To Pan jest od filmów dokumentalnych, prawda?
Chyba ja…
Niedługo festiwal, fajnie, że się dzieje. Ale wie Pan, który film najbardziej utkwił mi w pamięci? „Mistrz tańca powraca” i ten o rumuńskim chłopaku, którego aresztowali w Krakowie („Droga na drugą stronę” – przyp. LeM). Każdemu mógł podobać się z innych powodów, ale ja pamiętam jego oddech. Jak ciężko oddycha.
Żegnam się, żeby zdążyć na pociąg do Wrocławia, ale na dworzec idę uniesiony przypadkowym spotkaniem. Może przesadzam, ale nie wyobrażam sobie takiej rozmowy w dużym mieście. Nie byłoby na nią czasu, nie mieściłaby się w konwencji. Czuję, że w najbliższych dniach będę mocniej wierzył w siłę oddziaływania filmu dokumentalnego na Świdnicę i jej mieszkańców.

Bo „Okiem Młodych” od początku jest dla lokalnej społeczności. Wszelkie udoskonalenia i zmiany projektujemy myśląc najpierw o świdniczanach. Dlatego od ósmej edycji Festiwal trwa 7 dni, by nie kumulować wydarzeń w weekend, ale dopasować się do spokojniejszego rytmu świdnickiej publiczności, która chce mieć czas, aby najwartościowsze filmy ulokować we wspomnieniach. Ciągle powracają wspomnienia kilkugodzinnej dyskusji z Bartkiem Konopką, jesteśmy pytani o nowe filmy Pawła Łozińskiego, co słychać u Jędrzeja Morawieckiego czy Romana Gutka.

W tej edycji przygotowaliśmy po raz pierwszy pokazy dedykowane seniorom, rozwijamy sposoby zaangażowania młodzieży w imprezę – od uczestnictwa w charakterze widza, przez wolontariat, po Jury Młodzieżowe. Czeka nas też debata o przyszłości edukacji, na którą zapraszamy wspólnie z Dolnośląską Szkołą Wyższą. Bo niezmiennie tak samo ważna, jak samo oglądanie filmów, jest dla nas dyskusja wokół nich, spotkania z autorami i warsztatowe omówienia. Do Świdnicy przyjadą autorzy filmów konkursowych, a ponadto m.in.: Paweł Wysoczański z filmem „Jurek”, Grzegorz Zariczny („Love, Love”), Marta Prus („Mów do mnie”), a także bohaterowie tegorocznego przeglądu młodej kinematografii czeskiej: Martin Marecek („Pod słońcem ciemność”), Sandra Dlouha (producentka filmu „Dobrze nam razem”), Radovan Sibrt (autor jednej z nowel „Gottlandu”).

Bez cienia kurtuazji: poziom tegorocznych filmów festiwalowych napawa nas dumą. Z nadesłanych do Konkursu Polskiego tytułów wyselekcjonowaliśmy najlepszych 13. Dla kogoś ta liczba okaże się szczęśliwa i zabierze ze sobą Grand Prix w wysokości 5000 PLN, przyznane przez Jury w składzie: Artur Liebhart, Iwona Łyko, Maciej Gil. Harmonijnie rozwija się też wprowadzony w ubiegłym roku Międzynarodowy Konkurs Szkół Filmowych, w którym o 3000 PLN, ufundowane przez Dolnośląską Szkołę Wyższą, rywalizuje 6 filmów z Czech, Polski, Słowacji i Węgier, a od tego roku wyboru dokonuje międzynarodowe Jury: Jagoda Szelc (Polska), Adam Hanuljak (Słowacja), Radovan Sibrt (Czechy).

Jestem z „Okiem Młodych” związany od pięciu lat. Chyba niewiele rzeczy cieszy mnie tak bardzo, robiąc małe podsumowanie, jak wierna festiwalowa publiczność, uznanie ze strony młodych twórców i konsekwentna ewolucja imprezy, która – szczególnie w pierwszych latach – dokonywała się wbrew rzeczywistości. Dziękując wszystkim, którzy dołożyli swoje cegiełki, liczę na moc wrażeń i żarliwe dyskusje podczas 8. edycji!

Tegoroczna edycja imprezy potrwa do 27 września. Na VIII Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” zapraszają Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Wrocławska Fundacja Filmowa. Więcej szczegółów na www.OkiemMlodych.pl oraz na stronach Okiem Młodych na Facebooku i Instagramie.

Poprzedni artykułHodowali konopie indyjskie pod lasem
Następny artykuł„Drugie” czeka na absolwentów